Konuşma Problemleri Artık Konuşsunlar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Konusma noksanligi veya geriligi, hircin, huysuz, soz dinlememe, iletisim baslatmama,tekrarlanan davranislar,uyku sorunlari gibi sorunlar varsa cocugunuzda ve cocugunuzun yasi kucukse (6yastan kucuk) en acilinden cocuk ve ergen psikiyatristine muracaat etmelisiniz. Son yillarda yaygin gelisimsel bozukluk gosteren cocuk sayisi artti. Taniya takilmayip egitime baslamali cocuk. Konu sahibi cabanizi takdir ediyorum ama konuyu uzmana birakmalisiniz. Bireysellestirilmis bir program dahilinde cocugunuzla ilgilenilmeli. Tani atipik otizm ise tedavi farkli, uyaran eksikligi ise farkli olacaktir. Siz bunu yurutemezsiniz. Cocugunuzun en kiymetli zamanini el yordami misali tedavi etmeye calisiyorsunuz. Norolojik bozuklugu ihtiva eden bir tanida nasil bir yol alacaginizi bilmenizin imkani yok. Hersey asama asama. Ama bilirseniz. Once tani. Sonra uygun tedavi. Ve daima ilgi,sevgi,sosyallesme. Ergoterapi nedir, konusma terapisti kimdir ne yapar,psikiyatristin gorevi nedir,ozel egitim uzmani hangi yontemi/yontemleri bu tanida kullanabilir?Bunlari bilmeden atomu parcalamaya calisiyorsunuz. Bunu kendinize ve cocugunuza yapmayin. Derseniz ki tani kondu Ram da sorun yasadik,tedavi yontemi bize uygun degil;bunlar hakkinda fikir alisverisi yapabiliriz ama benim size beynin bolumleri ve yurutucu islevi anlatmam gerekir. Isin icine girdikce tek basiniza yapamayacaginizi anladiginizda korkacaksiniz. Onun icin uzmana birakin. Ev odevlerinizi yapin cocugunuzu cok sevin yeter. Bu arada her hataniz cocugun gelecegini zora sokar. En basitinden ekolali ile bas edemezsiniz. Kisir donguye dusersiniz. Dogru tani,dogru tedavi. Baska yolu yok.

Merhaba canım bugün oğlumu doktora götürdük çocuk doktoru ama o çocuk gelişimi bölümüne yönlendirdi kağıt yazdı ama malesef randevu alamadık yokmuş haftaya hastaneyi arayın randevu varsa gelip ona göre burdan randevu alırsınız dediler çocuk doktoru birkaç nasihatte bulundu ben bi sorun olduğunu zannetmiyorum ama yinede gösterin dedi bide inanılmaz sinirli 2 yaş sendromu bu mu ya bide emzikten kestiğim için krizlere giriyor bütün gün uyumuyor gündüz uykuları gitti şimdi akşam yatırmak için uğraşıyorum şuan yine krize girdi😟
Konuşmama durumu hala aynı sadece susayınca ben su içermisin diyorum suuuu diyor o kadar seninkinin durumu nasıl peki?
Bizde doktora gittik geçen hafta bi sıkıntı yok çok şükür konuşmamasına normal dedi çocuğun algıları açık herşeyi anlıyo ve yapıyo konuşur nasıl olsa dedi ve benim oğlumda 2 yaşından sonra konuşmaya başladı dedi. Emzik sadece uyurken emiyoruz henüz hazır değil bırakmaya. Konuşma da çok az ilerledi yani işine gelince anne demeye başladı mama baba dede gel vardı zaten şimdi anne teyze ver ütü ve sıcak eklendi. Dr nekadar bekleyin elbet konuşacak desede biran önce istiyo işte insan arada bi söylediği kelimelere bile sevinir olduk vallahi

Benim Oğlumda 20aylık. Anne, baba, dede, mama, su içmek isterse HÜp, acıktığında ham ham ve arabaya inn inn demesi dışında göz, burun ve dudak dediğim de bana parmağıyla gösteren, Ayrica elimi tut, otur, dur, yavaş, komutlarını anlayan bir çocuk.
Bende daha çok göz teması kurmak istiyorum onunla Konuşunca ama benim oğlum çok aktif yerinde duramayan çocuk parkını görünce kendi kendine bağırıp çağıran bir yaramaz böcek.
O beni anlıyor. Bazen bana birșey anlatmak istediğini anlıyorum ama anca el kol hareketleriyle oluyor bu.

- tecrübesi olanlar ben takipteyim lütfen paylaşın bilgilenelim
Benim oğlum da 20 aylık ama aç, anne, gel, dede diyordu artık omlarında söylemiyor. Her gün parkamgideriz, kitap oluruz, Yanında bir işle ilgilensem bile yaptığım işi ona anlatırım ama artık çocuğum konuşmayı bıraktı kafam çok karışık bunun nedeni nedir bir türlü bulamıyorum
Benim oğlum 29 aylık malesef bizde de
Baba babasının adı süt git gel bi iki o kadaf başka hiç kelime yok
Ama talimatları çok güzel alıyor
Algıları çok kuvvetli ama asla konuşmuyor
Bir de çok inatçı sinirlibir çocuk
Büyük oğlum da çok geç konuştu şimdi susmuyor ama o en azından anne falan da diyordu

Şimdi nasıl çocuklarınız

Şimdi nasıl çocuklarınız

Bi kaç kelime daha eklendi onun dışında beni anlıyor artık tamamen. Banyo yapacaz dediğimde banyo ya koşup üstünü çıkarması, dışarı çıkıyoruz dediğimde ayakkabısını montunu getirmesi veya uyku vakti dediğimde dişlerini fırçalama gibi şeyleri kendinden yapıyor.kendini İfade şekli aslında değişti. Mesela büyük tuvaletini yaptıktan sonra bana eliyle işaret ediyor. Emzigi de artık sadece uykuya dalmak için kullanıyoruz. Bu arada benim oğlumda yeni bir şey gelişti bu iyimi bilmiyorum. Kalemlerini oyuncak arabalarını vs. Hepsini dizmeye başladı gün içinde bir kaç defa arabaların. Sırasını değiştirip tekrar dizili şekilde bırakıyor. Toplamama izin vermiyor 🙄 bide zıplamayı öğrendi.
Diğer anneleri de merak ediyorum sizin çocuklar nasıl şuanda

Benim oğlum 29 aylık oldu
Renkleri gösterip söyleyebiliyor onun dışında havuç (havuj), turşu (dursu), yumurta (mumurta), elma, süt, ayran (aaayan) , su diyor, çaya day diyor😊
Kedileri çok seviyor kedi görünce hemen beni götürüp gösteriyor "Miyaav miyaav" diyor
kuzuyu diyor. Olur diyor. Anne, baba, teyze, dede, nene, bebek diyor . Ama özel olarak bana anne diye seslenmiyor. 2,5 yaşına geldi ne zaman diyecek çok merak ediyorum 😣 Tuvalet eğitimine gelince o konuda malesef hala aynıyız kaka,çiş var mı? diyorum yaptıktan sonra lazımlığı yanıma getirip üstüne oturuyor yaptıktan sonra.
Onu yaza kadar erteledim daha hazır değil
çünkü şimdi başlarsam ben yıpranıcam başka bişey olmayacak bunu biliyorum
Yeğenim kısa cümleler kurmaya 3 yaşından sonra başladı benimkide mi öyle olacak bilemiyorum inşallah uzun sürmez
Dağıtmayı dökmeyi çok seviyor
Şu sıralar tükürme huyu var nerden alıştıysa öyle çocuklu ortamlarda da fazla bulunmuyoruz kendi kendine öğrendi tencere tava cezve götürüp içlerine tükürüyor defalarca uyardım hala yapıyo😤 istediği bişeyi yapamayınca hemen ağlıyo
Gündüzleri de uyumuyor artık malesef😞
Sizde durumlar nasıl hanımlar?

Son düzenleme:
Bi kaç kelime daha eklendi onun dışında beni anlıyor artık tamamen. Banyo yapacaz dediğimde banyo ya koşup üstünü çıkarması, dışarı çıkıyoruz dediğimde ayakkabısını montunu getirmesi veya uyku vakti dediğimde dişlerini fırçalama gibi şeyleri kendinden yapıyor.kendini İfade şekli aslında değişti. Mesela büyük tuvaletini yaptıktan sonra bana eliyle işaret ediyor. Emzigi de artık sadece uykuya dalmak için kullanıyoruz. Bu arada benim oğlumda yeni bir şey gelişti bu iyimi bilmiyorum. Kalemlerini oyuncak arabalarını vs. Hepsini dizmeye başladı gün içinde bir kaç defa arabaların. Sırasını değiştirip tekrar dizili şekilde bırakıyor. Toplamama izin vermiyor 🙄 bide zıplamayı öğrendi.
Diğer anneleri de merak ediyorum sizin çocuklar nasıl şuanda
dizme konusunu vur araştır cnm yanlış birşey söylemek istemiyorum ama pek iyi seyler okumadım. Belki de sadece oyun yapıyor sen sürekli yapmamasina ozen göster yinede
Benim oğlum 29 aylık oldu
Renkleri gösterip söyleyebiliyor onun dışında havuç (havuj), turşu (dursu), yumurta (mumurta), elma, süt, ayran (aaayan) , su diyor, çaya day diyor😊
Kedileri çok seviyor kedi görünce hemen beni götürüp gösteriyor "Miyaav miyaav" diyor
kuzuyu diyor. Olur diyor. Anne, baba, teyze, dede, nene, bebek diyor . Ama özel olarak bana anne diye seslenmiyor. 2,5 yaşına geldi ne zaman diyecek çok merak ediyorum 😣 Tuvalet eğitimine gelince o konuda malesef hala aynıyız kaka,çiş var mı? diyorum yaptıktan sonra lazımlığı yanıma getirip üstüne oturuyor yaptıktan sonra.
Onu yaza kadar erteledim daha hazır değil
çünkü şimdi başlarsam ben yıpranıcam başka bişey olmayacak bunu biliyorum
Yeğenim kısa cümleler kurmaya 3 yaşından sonra başladı benimkide mi öyle olacak bilemiyorum inşallah uzun sürmez
Dağıtmayı dökmeyi çok seviyor
Şu sıralar tükürme huyu var nerden alıştıysa öyle çocuklu ortamlarda da fazla bulunmuyoruz kendi kendine öğrendi tencere tava cezve götürüp içlerine tükürüyor defalarca uyardım hala yapıyo😤 istediği bişeyi yapamayınca hemen ağlıyo
Gündüzleri de uyumuyor artık malesef😞
Sizde durumlar nasıl hanımlar?
Benim ki 3 yaşında konuşmaya başladı ama cümleler çok net anlaşılmıyor. Ağzında geveliyor . Ama nerde ne konusacagini biliyor artık. 3 kelimeli cümleler kurmaya başladı ama herkes çok gec kalmış diyor

Arkadasimin cocugu da 3
dizme konusunu vur araştır cnm yanlış birşey söylemek istemiyorum ama pek iyi seyler okumadım. Belki de sadece oyun yapıyor sen sürekli yapmamasina ozen göster yinede

Benim ki 3 yaşında konuşmaya başladı ama cümleler çok net anlaşılmıyor. Ağzında geveliyor . Ama nerde ne konusacagini biliyor artık. 3 kelimeli cümleler kurmaya başladı ama herkes çok gec kalmış diyor
Arkadasimin cocugu da 3 yasında anne baba disinda kelime haznesi pek yok cumle kurmuyor normalmi bu

Ya 3 yaştan sonra konuşmaya başlayan o kadar çocuk varki ben artık geç gözüyle bakmıyorum . Onlar abartmayı çok severler zaten ... Benim arkadaşımın abisi tam 4 yaşında konuşmaya başlamış hiç de bi sorunu yokmuş yani şimdi de gayet aklı başında ünv.mezunu bir insan. Hani insanlarda şöyle bir algı oluyor sanki erken konuşan çocuk çok zeki, geç konuşan zeka özürlü...alakası yok. Bu tamamen çocuğun karakteri, aile yaşantısı ve çevresiyle ilgili bi durum o yüzden ben artık fazla üstüne düşmüyorum . Dört gözle bekliyorum ama birgün inşallah benim oğlumda konuşacak

Oğlan çocukları gec konuşur diyorlar öyle mi sizde de öyle mi oldu?

benim oğlum ilk kez anneyi kreşe başladıktan bir ay sonra söyledi. 27 aylıkken başladı kreşe ve sadece dede mama baba diyordu başka hiç bir şey yoktu. televizyon telefon bakan bir çocuk da değildi. yeğeneim tüm gün tablette aynı yaştalar biz 27 aylıkken sadece dede derken o hikaye anlatıyordu. ve tüm gün tablet inanır mısınız kendine özel ait tableti vardı bebeğin. hadi bakalım tablet tv bakan bebekler konuşamıyor etki ediyor ya, onda niye etmedi. biz bakmadık hiç ama konuşamayan yine bizdik.
Suan ki durumunuz nasil? Bizdw 28 aylik olduk sadece anne baba mama dede dodo diyor

Suan ki durumunuz nasil? Bizdw 28 aylik olduk sadece anne baba mama dede dodo diyor
şu anda oğlum 58 aylık. hiç bir sıkıntımız kalmadı. 38 aylık konuştu. her çocuk bir olmuyor. çocuğunuzda gözlemlediğiniz de, herhangi bir sıkıntı yoksa, ismine bakmak, komutları yerine getirmek gibi sıkıntıları yoksa er ya da geç konuşacaktır. çocuğunuzla emir kipi ile konuşun bol bol hadi odandan oyuncağını getir mesela, ya da kapıları kapattırın. aa kapı açık kalmış koş hadi kapat. kapatır mısın demeyin. çocuklar belli bir yaşa kadar emir kiplerini sadece anlıyor. hadi al bakalım bu bardağı sen masaya koy gibi.

17 aylık cici dede aç al başka bişey demiyor ama bıgun dışarı çıkarken benı gördü ve eşim resmen annee dıye ağladı dedı. yani sanki her seyı bılıyor konuşmak ıstemıyor kıtapsa kıtap okuyorum tv asla görmedı, sadece sarkı açıyorum radyo okdr , konuşmaysa artıkk havucu soyarken bıle konuşuyorum boğazım kuruo konuşmaktan göz teması kuruyorum ne dedılerse yaptım ama yok yanı konuşmuyor ve ben de cok uzuluorm

17 aylık cici dede aç al başka bişey demiyor ama bıgun dışarı çıkarken benı gördü ve eşim resmen annee dıye ağladı dedı. yani sanki her seyı bılıyor konuşmak ıstemıyor kıtapsa kıtap okuyorum tv asla görmedı, sadece sarkı açıyorum radyo okdr , konuşmaysa artıkk havucu soyarken bıle konuşuyorum boğazım kuruo konuşmaktan göz teması kuruyorum ne dedılerse yaptım ama yok yanı konuşmuyor ve ben de cok uzuluorm
Daha çok küçük, bu kadar yıpratmayın kendinizi

X