Ev alanlar nasıl alabiliyor, nerde yanlış yapıyorum?

Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar
Asgari ücretle kira verip karin doyurmak bile meseleeeee o dediklerinizin gercekten bir yerden gelen miras aile destegi vs birseyleri illa ki vardir

Kredi çekip ev aldı çoğu tanıdığım. Enflasyon sayesinde ödedikleri miktar kuş kadar kaldı. Mesela kaynım 5 yıl önce 1500 lira ödemeyle başladı. O zamanlar 1500 lira yüksek bir sayıydı. Şimdihala 1500 ödüyor her ay.
Toki'den alan da çok oldu etrafımda. Onlarda 1000 civarı ödüyor, eskiden başvuranlar. Yeni tokiler de 5000 civarı ödüyorlar.

Artık normal çalışan bir insan ev alamaz. Evlerin en en kötüsü 2 milyondan başlıyor. Kredilerin geri ödemesi zaten uçtu gitti. Ben 5 sene önce evi satıp yeni eve geçelim dedim eşime. O da muhit iyi dedi kaldık, evi bile değiştiremiyoruz biz. Evler ciddi anlamda uçtu gitti. Alınamaz artık. Maaşlı insan artık sıfır araba alamaz evi geçtik.

Eşimin arkadaşı 2020 haziran ayında 350.000 TL'ye ev aldı (30 yıllık bir bina)

250.000 TL si vardı 100.000 TL kredi çekti

100.000 TL'yi 3 yılda 120.000 TL olarak ödedi

Ki o zaman bile taksitleri ödeyebilir miyiz hesabi yapıyorlardı düşünün.

Covid başı bir ara krediler çok uygundu (0,89 dan aldı )

Şimdi çok şükür iyi ki almışız diyorlar.

Varoşta oturuyorum 3 ay oldu olmadı arka sokağımda neredeyse 50 yıllık bina 2.500.000TL'ye satıldı.

Hiçbir şeyin alınamıyacağı bir döneme girdik maalesef şu anda

Ayakkabı bile alırken fiyatlara bakıyoruz bırakın ev almayı

Allah herkesin kendine nasip etsin.
Lüks olmayan bir yerde ayakkabıyı 3500 dedi ya.... Eskiden orada bir sürü kişi ayakkabı alırdı.

2023 Nisan'da ev aldık, o sırada faizler 1.82'idi. Evi aldıktan 3 hafta sonra seçim arifesinde konut kredileri 2.90'a çıktı. O günden sonra da düşmedi zaten. Bir tık uygun kredi ile son ev alanlardanız sanırım. Biz var olan bir evi satıp üstüne 1.5 milyon kredi çekerek aldık. Satacak bir malımız olmasaydı sıfır birikimle almamız mümkün değildi zaten.

Sanırım treni son vagonda yakalayan biziz. 0.99 ilk evim kredisiyle 1mil.200bine aldık 0 3+1 108metrekare sitede semtimiz güzel. Eve sadece 400bin kredi çıkıyordu altın bozduk altın borçlandık ve bi aracımızı sattik. Şuan kredi eridi bile altın borcunu yapıyoruz altın yükselmesine rağmen iyiki almışız diyoruz bi daha asla alamazdık. (Memuruz) ilk atandığım sene keşke araba değil ev alsaydım diyorum topraktan sıfır evler 250bindi ve rayiç bedelide bu olduğu için evin tamamına kredi çıkıyordu gözüm yemedi almadım şimdi o zamana dönsem iki tane alırdım 😄 ev araba var artık kenara para koyabilirsek kar diyoruz başkada bi şey yapamayız bu ekonomide zaten

Evi aldığımızda kredi taksidi eşimin maaşının dörtte üçüne denk geliyordu. 2.5 sene oldu, şimdi 20’de biri falan yaklaşık. Biraz gözü karartmak gerekiyor sanırım.

Şimdi araba yenilemek için kredi çekecez, 25 bin aylık ödemesi. Ödenir bir şekilde deyip gözü karartacaz yine muhtemelen 🙄

Tek maaşla olur mu? Mümkünatı yok. İki maaşla bile zor.

Son düzenleme:
Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar
Biz bu yıl aldık nasıl oldu anlatayım .
Öncelikle 2020 de evlendik . O günden bu zamana kadar altınları satmadık . 150 civari çeyrek altın 225 gr altın ve 1 beşibirlik vardı .
Ayrıca bu 3 senede yaklaşık 450 bin biriktirmiştik. Yetti mi tabi ki hayır. Babam sağolsun 200 bin verdi . Bankada en fazla 300 bin kredi veriyordu onu çektik .
Aldığımız ev güneydoğu bölgesinde ve değeri yaklaşık 2milyon . Ev 2+1 ve büyük değil. Karı koca memuruz ordan burdan gelenlerle ancak buna gücümüz yetti . Onun dışında bu devirde memur olup ev almak imkansız bir şey. Mutlaka bir yerlerden yardim gelmesi lazım.

Pandemiden sonra ev almak hayal oldu alanlarında aklı yok diye düşünüyorum bir arkadaşım karı koca memur 2milyon kredi çekip arabalarını satıp almışlardı geçen sene kaç yol ödeyecekler tam bilmiyorum ama aylık60bin ödüyorlar bana çok mantıksız geliyor sırf ev için bu kadar aylık kredi ödemek. Geri ödemesi 8milyon civarındaydı 2milyonun.
Geçenlerde haberlerde gördüm 3 milyon ev kredisi çeksen 17milyon olarak ödüyormuşsun korkunç rakamlar.

Maaşlarının çok büyük bir kısmını krediye verecek sekilde aldılar. 2010 2020 arasında o şekilde aldılar. Pandeminin hemen öncesinde ve pandemi. döneminde yine o şekilde borca girip aldılar ama enflasyon sebebiyle artan maaşın yanında kredi borcu çok düşük kaldi. Şu an ev alayım da maaşı bağlayayım gibi bir durum yok. Şimdi ele geçen parayla altin, döviz, hisse senedi vs alınıp beklenir. Fırsat çıkarsa alınır.

Kaç yıldır çalışıyorsunuz...2020 ve öncesi en son evler alındı..ondan sonra çalışarak almmak hayal oldu
Biz şükür 21 in sonlarında tam tavan yapmadan aldık , darısı inşallah herkese olur gerçekten kirada kalmak çok kötü . 2 sene kaldık lohusaydım eşim doğum vs kirayı unutmuş 1 gün geçmişti kadın kapıma dayandı . Kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapar diye boşuna dememişler öyleydi galiba yanlış hatırlamıyorsam 😀

Hic cocuklen yokken yada Az çocuk varken
Makul bir evde kirada oturuyorsan giymeyip gezmeyip biriktiyriyorsan ve sene 2000-2010 arası gayet te ev alınabiliyordu.

Kiraların iki katiydi ev taksit ödemeleri

Kiralarda maaşın 5 de biri falandı geciniliyordu 😬

2019 Aralık -2020 başında 820 bin liraya yazlık aldık o zaman 150bin dolara tekabül ediyordu kenarda birikmişimiz vardı biraz da borçlandık şimdi dolarda kalsaydık 4milyon800 ederdi yazlığın bugünkü değeri yaklaşık 20 milyon. Mümkünatı yok öyle bir parayı biriktirip bir mal almanın.

2013'te evlendik. Ben devlette öğretmenim eşim özel sektör çalışanı. 2019'da şükür nasip oldu evi aldık. Allah isteyenlere nasip etsin. . %0,99 muydu neydi oran yanlış hatırlamıyorsam. 89 da olabilir bilemedim. 10 yıl vadeli kredi çektik. Elde birikmiş peşinat vardı. Sıfırı tükettik o ay çocuğun kreşini falan da ödeyememiştik hey gidi. Biz aldıktan kısa süre sonra pandemi patladı sonra evler uçtu işte. Bu saatten sonra yeni bir fırsat olmazsa zor. En son bankalar kredi vermiyordu.

X