Ev alanlar nasıl alabiliyor, nerde yanlış yapıyorum?

Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar
Şimdi bu devirde ev almak hayal oldu canım Allah yardımcın olsun 🙏 4 sene öncesi biz devletin kredi imkanından yararlanıp ev sahibi olduk sabit az az ödüyoruz

2015 yılının sonunda evimizi aldik. benim maaşım direkt krediye gidiyordu eşimin maaşıyla geçiniyorduk.su an mumkun degil ev alamayiz. o tren çoktan kaçtı. Allah herkesin yardımcısı olsun. 1+1 evlere bile 2 milyon istiyorlar.

2020 den once faiz oranları vs derken almak daha kolaydı. Biz geçen sene aldık ama sıfırdan almak o zamanda zordu. Başka bir malımızı satıp aldık 750 bin kredi 1milyon 700 bin civarı geri ödemeli. 7 yıllık çektik 1 yılı bitti. 1.600 civarına aldık evi şuan 3.5 milyona rahat gidiyor ama yine bir malını satan alabiliyor diğer turlu mümkün degil bence.

Dolar yerinde saydığı halde ürünlere zam üstüne zam geliyor hâla. Insanlar enflasyondaki zararlarını çıkarmaya çalışıyorlar zarar etmeyen de kazancını ikiye katlama derdinde ama artık bi sınırı olmalı. Devlette fena araba ev vergileri, kredi faizleri başka herhangi bir ülkeyle kıyaslanamayacak kadar fazla. Yıllık %50 yi geçik faiz hiç normal değil. Rusya enflasyonu dibine kadar yaşadı yükseldi savaş vb nedeniyle yine enflasyonu çok etkilendi ama orda bile faiz yıllık %15 i geçmedi bizdekinin enflasyonla alakası yok. Borçlardan, İc dış harcamalardan doğrulamıyoruz.

Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar
Biz eşimle memuruz. Evlendikten bir süre sonra takılan takılarla, biraz kredi ve bolca altın dolar borçlanarak ancak alabildik. Tabi hala bayağı borcumuz var ama zamanla eritiriz diye düşünüyoruz. Yoksa başka türlü alınmaz hele ki şuan güncel faiz oranlarıyla hiç alınmaz.

Karı koca çalışıp araba yükseltemiyoruz 🤷🏼‍♀️

Sizinle bir ilgisi yok ki. Aileden destek yoksa, halihazırda satıp üstüne kredi çekecek bir mülk yoksa sıfırdan ev almak mümkün değil. Biz 2011 yılında ilk evimizi aldık. Krediler uygundu. Arabamızı sattık, bir miktar da ailelerimiz üstüne koydu. 10 sene ödedik o evin kredisini. Bittiğinde de satıp üstüne tekrar kredi çekip şimdi oturduğumuz evi aldık.

Ama sıfır destekle şu anda 2 maaşla bile ev alamazsınız. Toplu para şart.

Maaşlı çalışanlar artık ev alamaz. O evre geçti,en son 2020 dolaylarındaydı son evleri aldılar. Şu anki evler artık hep sanayicilere patronlara satılıyor. Millet hep araba ve araaya yönelmiş durumda. Eğer yatırım yapacaksanız siz de kenarda köşede kalmış tarla vs bakın. Alın alın koyun kenara beklesin. İleride mutlaka değerlenir.

Kayınpederimin başka semtteki 3 dairesini sattık. Parayı ikiye bölüp eşimin kardesine ve bize ev alındı Eylül ayında. Bize düşen toplam Total 2350 civarıydı. 2700 e biz evi aldık. 445 bin kredi çektik. Birazda elimizde kaldı.. 13000 ödeme var. 2.70 faizden cekebildik. Tek maaş ve aşırı zorlandık bu kış... Bu şekilde bile arada pişmanlik geliyor. 10 yıl ödemeye değecek mi diye..

Kayınpederimin başka semtteki 3 dairesini sattık. Parayı ikiye bölüp eşimin kardesine ve bize ev alındı Eylül ayında. Bize düşen toplam Total 2350 civarıydı. 2700 e biz evi aldık. 445 bin kredi çektik. Birazda elimizde kaldı.. 13000 ödeme var. 2.70 faizden cekebildik. Tek maaş ve aşırı zorlandık bu kış... Bu şekilde bile arada pişmanlik geliyor. 10 yıl ödemeye değecek mi diye..
Birde ilk ev satılinca biz beklemek istemedik diğer evlerin satılmasını. O süreçte babamdan ve akrabalardan altın dolar aldık. 2 ay da altinlardan 60 bine yakın zararımız da oldu....

Herşeyin fiyati uçtu gitti ev almak oncedendi.

Arabamızı sattık, birikmişti koyduk, aileler biraz destek çıktı krediyle aldık biz ilk evimizi 2019’da. Düğün takılarını falan bozduk sonra krediyi kapattık. 2021 de daha büyük bir ev aldık. 744838 ay kredi ödemedik, 3 4 seneye böldük; iki iyi maaşla tamamladık kredileri. Sonra elimize geçen paralarla ev falan alamayacağımız için dövize yatırdık ikinci araba almıştık. Taşınınca ikisini satıp arsaya yatırdık. Küçük borçlara girmeden büyüklere girilmiyor. Araba alıp sonra bir artı bire çevirmek sonra onu büyütmek mantıklı olabilir mesela. Para durdukça türkiye de eriyor maalesef

Biz arabayı yükseltip satarak aldık 9. yılımızda.Dugunden gelen altınlar borca vs gitmeseydi belki biraz daha erken olurdu almak.Alana ya miras geliyor arkadaşlarımdan biliyorum yada aile evinde oturuyor yada karı koca calisiyorlar anne baba çocuklara bakıyor bakıcı parası vermiyor.Bir şekilde destek oluyorlar,yada yatırım vsden dolayı.Bizde destek yoktu 9. Yılda ancak aldık.Ama 2. İçin borsa yatırım onlarla ilgileniyorum şimdiden.
Şu zamanda zor kredi faiz oranlarından dolayı.

Biz ilk evimizi aldigimizda faizler 0.81 di.Otuz bes binlira cekmistik onu bile zorla odemistik.Suan ev fiyatlari cok uctu anca toki gibi bir yerden ev alinabilir.Ama bir sure sonra bir yaptirim gelir diye dusunuyorum

2020 de 1 ayla 0.64 krediyi kaçırıp 0.99 a aldık krediyi diye çok üzülmüştük 2020 eylülde eşimle 425 bine aldığımız ev şuan 5 milyon .. hatta benden 3 4 ay önce alan komşular 360 a almış düşünün.. 5 6 ay sonra ev 800 küsur bine çıkmıştı yani birkaç ay bile geciksek asla alamazdık

Bu dediğiniz şuan zaten imkansız eve 200 bin ve üzeri girecekki alacaklar veya anadan babadan tarla takka mal mülk miras kalacak anca öyle .. altın koyayım para biriktireyimlikten çıktı iş artık ama tabi durum şuanlık böyle nerde ne zaman nasıl bir fırsat çıkacağı bilinmez yine de kıyıya köşeye yapabildiğinizi yapın muhakkak kendinizi suçlamayın insanların birçoğu bu durumda şuan evi geçin araba almak bile büyük olay

Sizinle hiç ilgisi yok bu durumun. Faizler uçtu market alışverişi bile yaparken düşünüp kalıyoruz. 3 sene önce faizler düşukken borçlandık öyle ev alabildik şimdi arabayı değiştirmemiz lazım inanın yapamıyoruz uyduruk bir araba bile alacak parayı cikartamiyoruz. Miras filan kalırsa anca mal mülk sahibi olunuyor artık.

2 kişi çalışıp borçsuz evlendilerse kenarda da altınları varsa aileden takılan yani bizim ilimizde 1+1 ev alarak başlıyorlar. Yoksa imkansız. Ya araç almak bile imkansız. Eski bir aracın varsa üzerine koyup değiştirebiliyorsun artık. Ama illa birikim yapacaksınız altın yapın. En güvenlisi o. Bunu işte uzun uzun konuşmuştuk😂

Bir ben geç kalmışım almak için ya 2023 shdbsbsbs moralim bozuldu ya 😂😂
2023 eylül ile geldim:)
2 . 25 e ev aldık ve küçük bir ev. Eşiimin arabası satıldı, benim birkimim ailelerden borç ve kredi ile ancak alabaildik. Evlenip direkt ev alınca sadece ev almış olduk, eşyalar bekarlık eşyalarımız, düğün vs yapmadık. Aşırı üzücü erken evlenen arkadaşlarım her şeylerini rahat rahat yaptılar. Ben devlette öğretmenim eşim özel sektör benden çok kazandığı için bu borca girdik.

X