Garip bir boşanma hikayesi aptal kafam

2020 Haziran ayında evlendim. 19.03.2021 yılında kızım doğdu. Kızım doğduktan 2 yıl sonra Oğlum oldu. Anlaşmalı boşandık. Babası oğlanı bana kızıda kendine aldı. Anne sevgisinden mahrum kalmaması için. Lakin 2 çocuğun velayeti babada. Yalan atmıyorum. Kimlikleri v.s atabilirim. Konuyu açmamın sebebi belki birileri yardımcı olur akıl verir niyetiyle açtım. Linç yiyeceğimi bilmiyordum.
Kızınızın anne sevgisini ihtiyacı yok mu? Bu nasıl saçma bir bahane.

Sor
Arkadaşlar merhabâ, ismim binsu herkese kucak dolusu sevgiler. 23 yaşında 3 yıllık evli 2 çocuk annesiyim, Eşim 34 yaşında aklı başında, oturaklı çalışkan biri şükürler olsun hiçbir eksiğim yok. Lakin 2. Çocuktan sonra evliliğin bana göre olmadığını anladım. Kayın validem görümcem sağolsunlar sürekli yardımcı olmaya çalışıyorlar lakin ben yapamıyorum. Boşanmak istediğimi eşime söyleyince küplere bindi. Madem yapamayacaktın başta evlemeyecek yola çıkmayacaktik diye kükremeye başladı. Dediğim gibi Kasım ayında ortada hiçbir sebep yokken anlaşmalı boşandık. Kız babasından oğlan bende kaldı. Her ay oğlumuzun nafakasını gönderiyor. Lakin okadar pişmanımki okadar pişmanımki anlatamam. Doğduğum evdeki duvarlar üstüme üstüme gelmeye başladı. Herkes farklı gözle bakıyor. İkna etmeye çalışıyorum olmuyor. Ne yapacağımı şaşırdım.
Küçücük yaşta evlendiniz ve üç yıla iki çocuk sigdirdiniz kendinizden başka kimseyi dusunmemenin cezasiini neden iki kardeş çekiyor hanımefendi neden çocukları ayırdınız iki çocuğunuzu da alabilirdiniz yazık günah değil mi kızınız demiycekmi annem beni sevmiyor mu beni neden aldı diye bide simarikca baba evi bana dar geliyor diyordunuz evliliğin size göre olup olmadığını öğrenmek için ilk yıl korunup tartsaydiniz bir zahmet herkes anne olamıyor malesef buna bir örneksinz bence

Arkadaşlar merhabâ, ismim binsu herkese kucak dolusu sevgiler. 23 yaşında 3 yıllık evli 2 çocuk annesiyim, Eşim 34 yaşında aklı başında, oturaklı çalışkan biri şükürler olsun hiçbir eksiğim yok. Lakin 2. Çocuktan sonra evliliğin bana göre olmadığını anladım. Kayın validem görümcem sağolsunlar sürekli yardımcı olmaya çalışıyorlar lakin ben yapamıyorum. Boşanmak istediğimi eşime söyleyince küplere bindi. Madem yapamayacaktın başta evlemeyecek yola çıkmayacaktik diye kükremeye başladı. Dediğim gibi Kasım ayında ortada hiçbir sebep yokken anlaşmalı boşandık. Kız babasından oğlan bende kaldı. Her ay oğlumuzun nafakasını gönderiyor. Lakin okadar pişmanımki okadar pişmanımki anlatamam. Doğduğum evdeki duvarlar üstüme üstüme gelmeye başladı. Herkes farklı gözle bakıyor. İkna etmeye çalışıyorum olmuyor. Ne yapacağımı şaşırdım.
Sorun ney anlamadım, boşanmak istemişsin kendi kararın sonra ne olmuş?
Çocukları da yakmışsınız anne baba olarak olan onlara olmuş size ne olmuş ki?

Niye sadece erkek olduğu için mi eğer öyleyse sen de haklısın 😀
Tabi ki hayır, burda herkes kıza yüklenmiş ama 3 senede iki çocuk, lohusa kafası, yani o yaşta kaldırması ne kadar zor. 30 yaşında 19 yaşındaki kıza görücü gidiyorsa neyle karşılaşacağımı bilmesi gerekiyordu. Kızı eve kapatıp keyfine bakmış.bu kızın sevgiye ilgiye ihtiyacı varmış, iki çocuğa değil. Hadi yaptı, bakımında yardımcı olması, gezdirmesi, sosyal hayata karıştırması gerekirdi. 14 aylık bebeğine 2000 tl göndermesinden nasıl bir karakterde olduğu belli adamın. Evde kedi besleseniz bu zamanda daha fazla gideri var. Kadını cezalandırmakla falan alakası yok bunun. Adamın tam bir hanzo olmasıyla alakası var. Kendisine kariyer yapması gereken yaşta bir kızla evleniyorsa onun geleceğini düşünmek zorunda adam. Benim düşüncem tabi. Herkes kıza yüklenmiş ama adamın haksızlığa uğradığını düşünmüyorum. Olan çocuklara olmuş.

Çok genç yaşta evlenirseniz böyle sorunlar yaşamanız normal. Daha kendinizi tanımadan nikah masasına sizden 10 yaş büyük adamla oturmuşsunuz. Biraz büyüyünce de evliliğin size göre olmadığını anlamaya başlamışsınız. Fakat artık 2 çocuğun sorumluluğu sizde öylece çekip gitmek için çok geç.

Tabi ki hayır, burda herkes kıza yüklenmiş ama 3 senede iki çocuk, lohusa kafası, yani o yaşta kaldırması ne kadar zor. 30 yaşında 19 yaşındaki kıza görücü gidiyorsa neyle karşılaşacağımı bilmesi gerekiyordu. Kızı eve kapatıp keyfine bakmış.bu kızın sevgiye ilgiye ihtiyacı varmış, iki çocuğa değil. Hadi yaptı, bakımında yardımcı olması, gezdirmesi, sosyal hayata karıştırması gerekirdi. 14 aylık bebeğine 2000 tl göndermesinden nasıl bir karakterde olduğu belli adamın. Evde kedi besleseniz bu zamanda daha fazla gideri var. Kadını cezalandırmakla falan alakası yok bunun. Adamın tam bir hanzo olmasıyla alakası var. Kendisine kariyer yapması gereken yaşta bir kızla evleniyorsa onun geleceğini düşünmek zorunda adam. Benim düşüncem tabi. Herkes kıza yüklenmiş ama adamın haksızlığa uğradığını düşünmüyorum. Olan çocuklara olmuş.
adam tam şeriat usulü davranmış
gitmiş genç bir kız "almış"
yapabildiği kadar çocuk yapmış
kadın ben istemiyorum deyince 3 ay müddet vermiş -ki usul öyle, kadın o sürede yatağına gelmeyince boşamış
kız 2 yaşından büyük olduğu için onu anneye vermemiş, zaten velayet 2sinin de babada (şeriatta çocukların velayeti babaya kalıyor, ancak 2 yaşından küçükse süt çocuğu diye süt anneye veriliyor, kadın kendisi emziriyor diye bu kadında kalmış herhalde)

yani profil böyle görünüyor.

kızı evine kapattığına dair bir emare mesajlarda göremedim, k.validem görümcem filan iyidi yazmış, herhalde böyle kadın kadına ortamları yeterli görmesini beklediler.

Sadece 2 çocuklu hayatınızdan, ev işlerinden bunaldığınız için mi boşanmak istediniz?

Yoksa kocanızı sevmediğiniz için mi?

Sana hiç mi kimse akıl vermedi?
Psikologlara gitseydin
Kocan niye hemen boşanmayi kabul etti ?
Biraz idare etseydi durumunuzu .

adam tam şeriat usulü davranmış
gitmiş genç bir kız "almış"
yapabildiği kadar çocuk yapmış
kadın ben istemiyorum deyince 3 ay müddet vermiş -ki usul öyle, kadın o sürede yatağına gelmeyince boşamış
kız 2 yaşından büyük olduğu için onu anneye vermemiş, zaten velayet 2sinin de babada (şeriatta çocukların velayeti babaya kalıyor, ancak 2 yaşından küçükse süt çocuğu diye süt anneye veriliyor, kadın kendisi emziriyor diye bu kadında kalmış herhalde)

yani profil böyle görünüyor.

kızı evine kapattığına dair bir emare mesajlarda göremedim, k.validem görümcem filan iyidi yazmış, herhalde böyle kadın kadına ortamları yeterli görmesini beklediler.
Anlaşmalı boşandık ve iki çocuğun velayetini babaya verdim diyor, hanımefendi. Mahkeme kararı ile. Şeriat usülüne nasıl bağladınız şaşırdım.

Kadın kadına ortamlar kendisine yetmediği için boşanıp iki çocuğu sefil etmeye hakkı var. Evet kesinlikle haklısınız.

Adam kendinden bu kadar küçük ve toy biriyle evlendiği için bana göre hiç masum değil. Onun dışında bir suçu varmış gibi durmuyor.

Kadın okuyacağı yaşta görücü usulü tanışıp evlenmeyi kabul etmeseymiş. Hadi etti bir zahmet korunup önce evlilik nedir anlasaymış. Hadi birincisini yaptı ikinciyi yapmasaymış. Hadi onu da yaptı, her kadının, annenin bunaldığı gibi bunaldığında baba evine tatile gitseymiş.

Yazık, sadece çocuklara üzülüyorum

Son düzenleme:
Millet, bok çuvalı kocasının 1 gram iyi bir şeyine tutunup boşanmayayım diye uğraşıyor (savunmuyorum asla), siz ortada bir şey yokken, korunmadan çatır çutur doğurup sebepsiz yere boşanıp bir de 2 yaş bebeyi babaya mı bırakıyorsunuz?

Küfürlü olacak ama g*tüne güvenmeyen evlenmesin.

Evlenince yapamayacağını anlayan çocuk yapmasın.

Olmamış karakterlerinizle adamların gençliğini heba ediyor çocukları rezil ediyorsunuz.

Adam masum değil ama evlenmek için görücü gelmiş. Sınav koçu falan mı olacaktı kıza? Kız kendi evlenmeseymiş.

Haklısınız olan çocuklara olmuş. Babaanne aklı başında biridir umarım, kız çocuğuna güzel bakıyordur.

Umarım konu sahibi işe girip kendi hayatını kurar ve velayet davası açıp çocuklarını alır. O çocukların anneye ihtiyaçları var.

Eşinle konuşmayı denedin mi?
Gururunu bir kenara bırak ve ne kadar pişman olduğunu, çocukluk yaptığını, herkese,ozellike cocukarina ne kadar büyük haksızlık yaptığını, çok bunaldigini,iki çocuk ve evlilik yükünün biranda üst üste geldiğini anlat. Büyük hata ettigini anladığını samimiyetle anlat.
Sanad da hak veriyorum. Eğer istemezsen anlarım ama bir kere daha deneyelim. Ben kiydim ama olgun olan sensin,büyük olan sensin, büyüklük sende kalsın. Deneyelim olmazsa boynum kıldan ince de. Basaramzsak yine bu durumda oluruz ama basarirsak mutlu bir ailemiz olur. Güvenini sarstigimi biliyorum ama çok değiştim olgunlastim. Lütfen bana bir şans daha ver. Çocuklarının Hayri için bunu bizden esirgeme de.
Yaptıkların çocukça ama dönülmez olmadan bence ne yap ne et eşini ikna et.
Boynunu bük ve güzelce konuş.
Samimi ol.

Anlaşmalı boşandık ve iki çocuğun velayetini babaya verdim diyor, hanımefendi. Mahkeme kararı ile. Şeriat usülüne nasıl bağladınız şaşırdım.

Kadın kadına ortamlar kendisine yetmediği için boşanıp iki çocuğu sefil etmeye hakkı var. Evet kesinlikle haklısınız.

Adam kendinden bu kadar küçük ve toy biriyle evlendiği için bana göre hiç masum değil. Onun dışında bir suçu varmış gibi durmuyor.

Kadın okuyacağı yaşta görücü usulü tanışıp evlenmeyi kabul etmeseymiş. Hadi etti bir zahmet korunup önce evlilik nedir anlasatmış. Hadi birincisini yaptı ikinciyi yapmasaymış. Hadi onu da yaptı, her kadının, annenin bunaldığı gibi bunaldığında baba evine tatile gitseymiş.

Yazık, sadece çocuklara üzülüyorum
adam hanzodan çok bahsettiğim o kafada birine benziyor dedim, davranışlar uyuyor. alıntıladığım mesajda hanzo denildiği için, hanzodan çok dinsel, sofu bir uygulama tarzı gibi geldi bana çünkü. bunun %100 doğru olduğunu tabii ki iddia edemem ama bende oluşturduğu intiba bu.

ben nerede iki çocuğu sefil etmeye hakkı var dedim yahu? siz okuduğunuzu anlama yeteneğiniz olduğundan emin misiniz? konuda başka mesajlarım da var bakın nerede kafanıza göre evlenin keyfinize göre boşanın, çocuklar rezil olsun demişim?

alıntıladığım mesajda yazılanlara göre yazdğım şeyler onlar
kadını ortama sokmadığına veya gezdirmediğine dair konuda hiç bir mesaj yok ki. ben de oradan bir akıl yürütmesi yaptım, akıl yürütmesi ne demek bir fikriniz var mı?

ne fark eder filan demeyin bu kadar softa olup, kadın gittiği için medeni usulle boşanıp sonra kadın pişman olduğu geldiği için sırf kız çocuğum var annesiz büyümesin diye tekrar nikah kıyan biliyorum. bunu diyen adamla buradaki adamı -daha yeni konusu geçtiği için- tarz olarak da benzettiğim için aklıma geldi...

adam hanzodan çok bahsettiğim o kafada birine benziyor dedim, davranışlar uyuyor. alıntıladığım mesajda hanzo denildiği için, hanzodan çok dinsel, sofu bir uygulama tarzı gibi geldi bana çünkü. bunun %100 doğru olduğunu tabii ki iddia edemem ama bende oluşturduğu intiba bu.

ben nerede iki çocuğu sefil etmeye hakkı var dedim yahu? siz okuduğunuzu anlama yeteneğiniz olduğundan emin misiniz? konuda başka mesajlarım da var bakın nerede kafanıza göre evlenin keyfinize göre boşanın, çocuklar rezil olsun demişim?

alıntıladığım mesajda yazılanlara göre yazdğım şeyler onlar
kadını ortama sokmadığına veya gezdirmediğine dair konuda hiç bir mesaj yok ki. ben de oradan bir akıl yürütmesi yaptım, akıl yürütmesi ne demek bir fikriniz var mı?

ne fark eder filan demeyin bu kadar softa olup, kadın gittiği için medeni usulle boşanıp sonra kadın pişman olduğu geldiği için sırf kız çocuğum var annesiz büyümesin diye tekrar nikah kıyan biliyorum. bunu diyen adamla buradaki adamı -daha yeni konusu geçtiği için- tarz olarak da benzettiğim için aklıma geldi...
Akıl yürütmesinin ne olduğunu biliyorum. Ama bahsi hiç geçmeyen bir konuda akıl yürütmesinden böyle senaryo yazmanız sizce mantıklı mı?

Kadın kısıtlanıyor olsa, konu sahibi yazar diye düşünüyorum. Konu sahibi, eşiniz sizi kısıtlıyor muydu? Ben çalışacağım, okuyacağım veya gezeceğim, dışarı çıkacağım dediğinizde kısıtlıyor muydu? Zannetmiyorum çünkü konu sahibi çocuklardan başını kaldıramamış muhtemelen, geleceğe dair bir plan bile yapamamıştır. Bunalmış veya lohusa depresyonu olabilir belki de. Yapılması gereken belki bir terapi veya tedavi, hava değişimi vs.

Benim demek istediğim 23 yaşındada olsa; bir kadın evlenmeyi biliyor, çocuk sahibi olmayı biliyor ve boşanmayı istiyorsa, neticede de boşanabiliyorsa ben kısıtlandığını düşünmüyorum. Bahsi geçmeyen bir konuda, konu sahibine dair saydığınız (hiç bahsedilmeyen) ihtimaller; bana onu haklı çıkarmaya çalıyorsunuz gibi geldi. Çocukları düşünüp üzüldüğüm için biraz sinirlendim kusura bakmayın.

Yorum yazan herkese çok teşekkür ederim.
Bu yolun dönüşü yok. Başıma ne geldiyse akrabalarımı dinlendiğim ve çevremi dinlediğim için geldi. Kendim ettim kendim buldum. Hakkımda istediğinizi düşünebilirsiniz. Hak vermiyor değilim. Baba, Annede evlendikten sonraya kadar mış. Eski eşim, Oğlunu alacağını söyledi. Ne kadar vermem desemde, Maddi, manevi, potansiyel ve yaşam kalitesi olarak bulunduğum ortamdan iyi olduğu için alacağını biliyorum.
Büyüklerin söylediği gibi, Evlendikten sonra kocan olacak adam sana mecbur, baban değil. Evlendikten sonra ne anne nede baba kalmıyormuş..

X