Para harcayınca suçluluk hissi

Peripadisahininkizi

Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
657
549
Aslında eşim savurgan bende ona uyduğum oluyor onun kartı sadece yeme, içme, gezme, fatura bunlara gidiyor. Burada yiyecek için gereksiz alışverişimiz zaten bolca mevcut. (Bazen yetişmeyince eşime para gönderiyorum.) Bende kendime evimize ve bebeğime birşeyler alıyorum.Bir de kıyafet alınacağı zaman ben alıyorum.
Bir şey alırken ilk önce gerekli geliyor. bir tane bebeğim var tabi alıcam dedim. mesela örnek veriyorum bebeğime silikon mama kabı, kase, önlük, bardak set aldım 1200 tl verdim. Şimdi bebeğime normal tabaktan yedirmek daha kolayıma geliyor, önlük de takmıyorum.
Kendime kıyafet aldıysam bir giydikten sonra o kıyafetten soğuyorum yakıştıramıyorum.
Ben niye mutlu olamıyorum alışverişten stres atamıyorum.
Ev alma hayalim var (yıllar sonra olursa belki) tabi bu haldeyken nerdeyse para kalmıyor. İstesek çok rahat tek maaşı kenara atabiliriz niye yapamıyoruz anlamıyorum.bu düşünce de bana kendi paramı harcamanın zevkini vermiyor.
Not: Bütçemiz benim senin şeklinde değil aslında sadece tek hesap değiliz, ben eksik olunca eşime veriyorum bir de para biriktirmeye, yatırım yapmaya çalışıyorum

beni bu hayatta tek mutlu eden şey alışveriş şu aralar. alışveriş yaptığımda (kendime veya yakınlarıma) mutlu oluyorum. ama bende de aynı durum var. alıyorum sınra bir kez bile giymiyorum. boşuna almisim diyorum. ama o his bana iyi geliyor. sadece almis olmayı seviyorum. son bi kaç aydır kendimi dizginlemeye çalışıyorum. online alışveriş sitelerine girmemeye ve alışveriş merkezlerine uğramamaya calisiyorum. sonumuz hayır olsun valla 😂

Aslında eşim savurgan bende ona uyduğum oluyor onun kartı sadece yeme, içme, gezme, fatura bunlara gidiyor. Burada yiyecek için gereksiz alışverişimiz zaten bolca mevcut. (Bazen yetişmeyince eşime para gönderiyorum.) Bende kendime evimize ve bebeğime birşeyler alıyorum.Bir de kıyafet alınacağı zaman ben alıyorum.
Bir şey alırken ilk önce gerekli geliyor. bir tane bebeğim var tabi alıcam dedim. mesela örnek veriyorum bebeğime silikon mama kabı, kase, önlük, bardak set aldım 1200 tl verdim. Şimdi bebeğime normal tabaktan yedirmek daha kolayıma geliyor, önlük de takmıyorum.
Kendime kıyafet aldıysam bir giydikten sonra o kıyafetten soğuyorum yakıştıramıyorum.
Ev alma hayalim var (yıllar sonra olursa belki) tabi bu haldeyken nerdeyse para kalmıyor. İstesek çok rahat tek maaşı kenara atabiliriz niye yapamıyoruz anlamıyorum.bu düşünce de bana kendi paramı harcamanın zevkini vermiyor.
Not: Bütçemiz benim senin şeklinde değil aslında sadece tek hesap değiliz, ben eksik olunca eşime veriyorum bir de para biriktirmeye, yatırım yapmaya çalışıyorum
Problemin çözümünü yazarken söylemişsiniz. Otokontrol mekanizması karı koca sizde çalışmıyor sanırım. Harcamazsanız sorun biter belki
Para varlığı da dert yokluğu da😁

Kıyafetten mi soğuyorsun? Çok şaşırdım ilk kez böyle bir şey duydum

Artık öyle para biriktirerek ve ya kredi çekerek ev alma devri bitti. Ancak miras kalırsa bir ev sahibi olursunuz, yiyip içip gezmek daha mantıklı şu durumda.
Borsaya para attım aldığım kağıtlar düşüyor hrp zararda, altın aldık o düştü aldığımız fiyattan, coin aldık düştü zaten yatırım işini de beceremiyorum 😄

Herseyin fiyati anlamsiz oldu. Ne yalan soyleyeyim bana bin lira 100lira gibi geliyor. Haftasonu 1 gun ailecek disarida vakit gecirmemiz ortalama 3bin lirayi buluyor. Ozel luks birsey de yok. Hayvanat bahcesine gir cik bin lira gitti zaten.
Kiyafet konusunda bende ayniyim. Dolabim bir suru kiyafet dolu. Bir iki giyiyorum sonra dolapta kaliyor. sonra hep ayni seyleri giyiyorum.
Size tavsiyem her ay basi faturalarinizi odeyip toplu mutfak alisverisi yapin. Sonra da her haftaya belirli bi butce belirleyin. Bir haftada bu kadar harcayacagim diye. Kalani da yatirim yapin tabi kalirsa 🥲

Ben de bu aralar öyleyim stresimi alışverişle atmaya çalışıyorum. Ama durumumun farkındayım pahalı şeyler almamaya çalışıyorum. Alınacak şeylerin en uygununu seçmeye çalışıyorum. 😂 bazen alışverişe çıktığımda mağaza veya markette önce bir tur alacaklarımı seçiyorum ikinci tura dönüp ihtiyacım olmayanları bırakıyorum . Bu da kendimi iyi hissettiriyor alabilirdim ama almadım diye 😂😂 Hem zayıflama sürecim hem bebek bakımı bu aralar yordu beni geçici bişey biliyorum . Çalışmaya başlayınca kendimi çalışmaya kaptırdığımdan bu durum da geçecek o yüzden üzerine düşmüyorum. Ciddi boyutta olsam psikiyatriste giderdim ama muayeneye ilaca vereceğim parayı alışverişte kullanıp daha mutlu oluyorum 😂😂

Moda diye orda burda gördüğünüz her şeyi alıp sonra beğenmeyip kenara atıyorsunuz. Muhtemelen bir tarzınız yok, birilerinde ya da bir yerlerde gördüğünüz şeyleri alıyorsunuz ve üzerinizde hayalinizdeki gibi durmayınca beğenmiyorsunuz ve bunu sıkılmak olarak ifade ediyorsunuz.

Yeme içmeye harcanan paraya bişey diyemiyorum. Orası dipsiz kuyu.

Eskiden ben de öyle idim.
Kendime almaya kıyamaz ama eşime ve kızıma alırdım.
Şimdi maaşımın icinden geçiyorum resmen.
Birikimle ev alinabilecek bir dönem değil şuan.
Yaş da geçiyor alın gitsin.
Her ay bir miktar yatırım yapın gerisini de ihtiyaçlarınıza gömün

Beni yanlış anlamayın lakin eve iki maaş girmesinin rahatlığı oluyor bu sizdeki bu örnek olmasa mesela sürekli alabilir misiniz hayır ? İnsan o rahatlığa alışınca nasılsa var diyor bir aldığınızı bir daha giymiyor olmanız bundan kaynaklanıyor , bebek konusuna gelince bence feda olsun hiç bir şeyden eksik kalmayın tabi o konu da , onun dışında köşeye para atmadan(Euro dolar altın gram hesabı gibi gibi vs ) sadece para durdukça da mantıksız bunlar dışında bir şey sahibi olmak mümkün değil .

Sizi çok iyi anliyorum. Bizim de ev alma hayalimiz var. Bir süre para harcamayınca ve birikimler hala olduğu yerde sayınca bir daha mı geleceğiz dünyaya diyip istediğim şeyleri alıyorum. Sonra da çok mu gerek vardı diye düşündüğüm oluyor. Hatta öyle ki biz çocuk yapma olasılığımızı ev aldıktan sonra gündeme almaya planladık. Biririmiz işsiz kalsa direkt aç kalacağız çünkü.

İsraf yani kullanacağınızı alın sadece

Ben biriktirsem ne olacak eşim harcıyor yılgınlıģı sanıyorum sizdeki. Almış olmak için alıyorsunuz sanırım ki sonra hemen sıkılıp pişman oluyorsunuz.
Ben artık ihtiyacım olan yada almak istediğim şeyi o an almıyorum,zaman geçiyor biraz ihtiyacım var mı ona karar veriyorum o süreçte,sonra gerçekten aklım kaldı mı? İstiyormuyum ona bakıyorum en sonunda almadıysam ihtiyacım yokmuş,o kadar da beğenmemişim diyorum ama aklım kaldıysa alıyorum ve kullanıyorum da sıkılmadan.
Çocuklara ayakkabı almaya çıkmıştım bayramda,çanta baktım kendime de o zaman ama iki çanta arasında kaldım pahalı dedim almadım. Sonra bir kez daha düştü yolum o mağazaya,yine aynı çantayı gözüme kestirdim evirdim çevirdim inceledim,baktım fiyatı artmış yine almadan çıktım. Bugün yine ugradım ( İspanyol markası zaten ithal,kalitesi nasıl falan araştırmistım, netten fiyatta bakmıştım)bugün anneler günü indirimi ile ilk gördüğüm günkü indirimli fiyattan aldım artık ama zira aklımdan çıkmadı bayramdan beri. Birde o tip bir çantaya gerçekten ihtiyacım vardı. Çok beğenmiştim farklı ,kullanışlı bir çantaydı. Pişman olmadım da,niye pişman olayım,enine boyuna değerlendirdim. Kendime anneler günü hediyesi aldım,kullanıcam.
Pişman olmamak icin genelde acil bir ihtiyaç degilse erteleme taktiği kullanıyorum ben. Bir süre geçtikten sonra hala istiyorsam alıyorum. Ilgim, beğenim geçmişte olabiliyor o zaman almıyorum.
Sizde deneyin,bence işinize yarayacak.

Yani bu zamanda öyle kenara atmayla ev falan alınmaz açıkçası. Bu nedenle kendinize ızdırap yapıyorsanız boşa çile çekmeyin. Tabiiki gereksiz şeylere para harcamayın, silikon mama kabı gibi ama aldığınız bir kıyafet için de kendinizi sıkmayın. Yiyip içip gezmedikten, harcamadıktan sonra paranın ne anlamı var. Para biraz da yaşamak için kazanılıyor sonuçta

Çok ucmamak kaydıyla borca harca batmamak kaydıyla niye çalışıyoruz ....valla duymayın suçluluk ben duymuyorum ölümlü dünya parayı goturmeyecegiz o zaman tadını çıkarmalı kafasindayim böyle değildim böyle oldum .....tabi aşırıya kaçmadan

X