Para harcayınca suçluluk hissi

Eğer yeterli geliriniz varsa kural şudur: her ay önce birikim/yatırım yapacağınız parayı ayırın kalanını harcayın. Önce harcayıp, kalırsa, birikim yapılmaz.
Ayrıca o silikon yemek setinden ben almadım ama hediye geldi. Hiç kullanmadım. Bi de 1200 liraymış fiyatı, para tuzağı resmen.
İnsan kenara para koydukça bağımlılık oluyor, harcamalarını azaltıyor. Bir de aldığımız çoğu şeyin aslında lüzumsuz olduğunu fark ettiğimizde bi aydınlanma geliyor.
Kıyafeti senede 1 kere kaliteli bir markadan alırım, ayakkabı da öyle, yıllarca gider. Çanta ve maktaj malzemesi yıllardır almadım, olan yetiyor. Dışarda yemeyi çok azalttık, herşey evden. Güncel tasarruf planım bu şekilde

Eğer yeterli geliriniz varsa kural şudur: her ay önce birikim/yatırım yapacağınız parayı ayırın kalanını harcayın. Önce harcayıp, kalırsa, birikim yapılmaz.
Ayrıca o silikon yemek setinden ben almadım ama hediye geldi. Hiç kullanmadım. Bi de 1200 liraymış fiyatı, para tuzağı resmen.
İnsan kenara para koydukça bağımlılık oluyor, harcamalarını azaltıyor. Bir de aldığımız çoğu şeyin aslında lüzumsuz olduğunu fark ettiğimizde bi aydınlanma geliyor.
Kıyafeti senede 1 kere kaliteli bir markadan alırım, ayakkabı da öyle, yıllarca gider. Çanta ve maktaj malzemesi yıllardır almadım, olan yetiyor. Dışarda yemeyi çok azalttık, herşey evden. Güncel tasarruf planım bu şekilde
aşağı yukarı aynı şeyleri yapıyorum -çocuğum yok o farkla, yeğenlerime harcarım.

bir de kıyafeti çok kaliteli yerden değil belki ama zamanında çok almışım. ve az giyiyorum -evden çalışma, evde de tek yaşamaktan dolayı hergün yemek temizlik bile yapmama gibi bir durumum var. bir de mesela yaz memleketinde yaşıyorum. ama ailem de kışı olan bir memlekette yaşıyor + iş gereği arada sırada kışı ağır olan yerlere gidiyorum. o da lazım o da lazım gibi durumlarım var. normalde evde pijamayla çalışırım ama çat diye bakanlı makanlı protokolde de olabiliyorum, dengesiz biraz benim hayatım.

ama tasarruf edeyimden çok hele hele son dönemde fiyatını hak eden bir şey bulamadığımdan biraz öfkeliyim. bu yüzden kendi içimde protesto ediyorum. aynı zaman zarfında ekmeğin ya da elektriğin fiyatı 3-4 katına çıktı diyelim, 1 tişörtün fiyatı 10-15 katına çıktı. ya da bir menünün fiyatı. bu işte bir tuhaflık var bence.

bir sebep de ev taşıyacam yaz sonu, çok eşya taşımak istemiyorum. alacağım bazı şeyleri (mutfak eşyası gibi) alıp paketleyip taşımakla uğraşmak işime gelmiyor, onu da o yüzden erteledim. gittiğim yer göre alacağım şeyleri bekletiyorum.

biraz da evde kullanılmamış çok eşyam var, artık israf bu, daha fazla alamam dedim -şimdi mesela 2 senedir, özellikle son 8-10 aydır o kadar az şey aldım ki, bilhassa evde kullandığım bazı şeyler yıprandı gerçekten, hiç bir şeyim eskimiyor, eskimek bir kenara sıra gelmiyordu hiç. o yüzden de iyi oldu, kozmetik, kırtasiye vs. stok yaptıklarım bitiyor, kıyafetlerde eskiyenleri atabilirim vs. şu anda bu beni daha çok mutlu ediyor. taşınırken kullanmadığım herşeyi de dağıtırsam süper olcak.

aşağı yukarı aynı şeyleri yapıyorum -çocuğum yok o farkla, yeğenlerime harcarım.

bir de kıyafeti çok kaliteli yerden değil belki ama zamanında çok almışım. ve az giyiyorum -evden çalışma, evde de tek yaşamaktan dolayı hergün yemek temizlik bile yapmama gibi bir durumum var. bir de mesela yaz memleketinde yaşıyorum. ama ailem de kışı olan bir memlekette yaşıyor + iş gereği arada sırada kışı ağır olan yerlere gidiyorum. o da lazım o da lazım gibi durumlarım var. normalde evde pijamayla çalışırım ama çat diye bakanlı makanlı protokolde de olabiliyorum, dengesiz biraz benim hayatım.

ama tasarruf edeyimden çok hele hele son dönemde fiyatını hak eden bir şey bulamadığımdan biraz öfkeliyim. bu yüzden kendi içimde protesto ediyorum. aynı zaman zarfında ekmeğin ya da elektriğin fiyatı 3-4 katına çıktı diyelim, 1 tişörtün fiyatı 10-15 katına çıktı. ya da bir menünün fiyatı. bu işte bir tuhaflık var bence.

bir sebep de ev taşıyacam yaz sonu, çok eşya taşımak istemiyorum. alacağım bazı şeyleri (mutfak eşyası gibi) alıp paketleyip taşımakla uğraşmak işime gelmiyor, onu da o yüzden erteledim. gittiğim yer göre alacağım şeyleri bekletiyorum.

biraz da evde kullanılmamış çok eşyam var, artık israf bu, daha fazla alamam dedim -şimdi mesela 2 senedir, özellikle son 8-10 aydır o kadar az şey aldım ki, bilhassa evde kullandığım bazı şeyler yıprandı gerçekten, hiç bir şeyim eskimiyor, eskimek bir kenara sıra gelmiyordu hiç. o yüzden de iyi oldu, kozmetik, kırtasiye vs. stok yaptıklarım bitiyor, kıyafetlerde eskiyenleri atabilirim vs. şu anda bu beni daha çok mutlu ediyor. taşınırken kullanmadığım herşeyi de dağıtırsam süper olcak.
Ben de kullanmadığım şeyleri mutlaka birilerine veririm. Kıyafetler zaten eskimiyor, bedeni küçülüyor. Benden zayıf tanıdıklarıma veriyorum. Ev eşyalarımı annem ve kayınvalideme veriyorum. Fazla yaptığım yemekleri anneanneme götürüyorum. Sürekli bir sirkülasyon var evde 🤣

Öyle bir dönemdeyiz ki eşinizle maaşınızı hiç dokunmadan kenara atsanız dahi ev ne yazık ki alınamıyor o yüzden yiyin gitsin
Cok yanlis bir yorum bu gun ev alamasnad akosedeki para i faize koysan dolu faiz aliyorsun .yada kotu gunler.icin kenara para koymak lazim .bu kafada insanlar genelde hic bir sey sahibi olamazlar .bu fun olmaz 10 sene sonra bir firsat cikar ev alir araba olir .birikimin ne zaman ise yarayacagi belli olmaz.

beni bu hayatta tek mutlu eden şey alışveriş şu aralar. alışveriş yaptığımda (kendime veya yakınlarıma) mutlu oluyorum. ama bende de aynı durum var. alıyorum sınra bir kez bile giymiyorum. boşuna almisim diyorum. ama o his bana iyi geliyor. sadece almis olmayı seviyorum. son bi kaç aydır kendimi dizginlemeye çalışıyorum. online alışveriş sitelerine girmemeye ve alışveriş merkezlerine uğramamaya calisiyorum. sonumuz hayır olsun valla 😂
Ben de bütün alışveriş uygulamalarını siliyorum. Ama sonra dayanamayıp internetten bakıyorum. Yaaa internetten bakmak zor oluyormuş diyip sildiğim her şeyi tekrar indiriyorum. Böyle de bir kısır döngü sjsjsjsj

Herseyin fiyati anlamsiz oldu. Ne yalan soyleyeyim bana bin lira 100lira gibi geliyor. Haftasonu 1 gun ailecek disarida vakit gecirmemiz ortalama 3bin lirayi buluyor. Ozel luks birsey de yok. Hayvanat bahcesine gir cik bin lira gitti zaten.
Kiyafet konusunda bende ayniyim. Dolabim bir suru kiyafet dolu. Bir iki giyiyorum sonra dolapta kaliyor. sonra hep ayni seyleri giyiyorum.
Size tavsiyem her ay basi faturalarinizi odeyip toplu mutfak alisverisi yapin. Sonra da her haftaya belirli bi butce belirleyin. Bir haftada bu kadar harcayacagim diye. Kalani da yatirim yapin tabi kalirsa 🥲

Toplu mutfak alışverişini bir ben beceremiyorum sanırım.
Her şey farklı zamanda bitiyor ee bitmese bile alayım desem Amerikan tarzı evler olmadığı için sokacak yer bulamıyorum

Biz ilk önce altın alıp sonra harcıyoruz. Bu aralar Herşey pahallı geldiğinde için zor oluyor. Atıyorum yemek yemrk istedik bunu ben yaparım diyorum, yapıyorum, yapamadıklarımı dışarıda yiyoruz. İskender gibi. Yada il dışına gittiğimizde.

İlk birikim için kenara atın. Sonra harcayın. Harcama limiti koyun. Bu ay 5 bin harcayacağım gibi. Mutfak masrafı hariç limit olsun... Eskisi gibi birikimle ev alamayız bir çoğumuz. Ama en azından kenarda para olur.

İlk evlendiğimiz de 2 maaş yetmiyordu. Tostu bile dışarıdan yerdik. O zamana bakıyorum da yuh yani diyorum. Şimdi de herşeyi yaparım hissi oldu. Hamur açıyorum vs... Benimde ayarım yok🤣

Duygusal açlığınızı tatmin etmek için alışveriş yaptığınız için beyniniz size bunun fuzuli olduğunu söylüyor ve dolayısıyla da yapılan harcama, size duygusal tatmin sağlamaktan ziyade vicdan azabı oluyor gibi geldi bana. Bir aldığınızı bir daha kullanmadığınızı göz önünde bulunduracak olursak pek de haksız sayılmazsınız.

Kendinizi mutlu hissedebilmeniz için illa alışveriş yapmanıza, para harcamanıza da gerek yok ayrıca. Ev almak gibi de bir hayaliniz varmış. Siz gereksiz harcama yaptıkça da bu emelinizden uzaklaşmış oluyorsunuz. Ben "bu devirde artık ev alınmaz o yüzden birikim yapmak çok mantıksız, yiyelim, içelim, harcayalım" kafasını da doğru bulmuyorum. 3+1 alamazsınız, 1+1 yatırımlık bir seyler alabilirsiniz veya ev alamazsınız arsa alabilirsiniz daha sonra da o arsanın borcu bitince satıp kendinize peşinat yapabilir üzerine krediyle, borçla yine ev alma ihtimaline sahip olabilirsiniz. Hadi o da olmadı en kötü kenara altın atabilirsiniz, belli bir süre sonra o biriken altınları saymak bile eminim alışveriş yapmaktan daha büyük bir haz sağlayacaktır size.

Aslında eşim savurgan bende ona uyduğum oluyor onun kartı sadece yeme, içme, gezme, fatura bunlara gidiyor. Burada yiyecek için gereksiz alışverişimiz zaten bolca mevcut. (Bazen yetişmeyince eşime para gönderiyorum.) Bende kendime evimize ve bebeğime birşeyler alıyorum.Bir de kıyafet alınacağı zaman ben alıyorum.
Bir şey alırken ilk önce gerekli geliyor. bir tane bebeğim var tabi alıcam dedim. mesela örnek veriyorum bebeğime silikon mama kabı, kase, önlük, bardak set aldım 1200 tl verdim. Şimdi bebeğime normal tabaktan yedirmek daha kolayıma geliyor, önlük de takmıyorum.
Kendime kıyafet aldıysam bir giydikten sonra o kıyafetten soğuyorum yakıştıramıyorum.
Ben niye mutlu olamıyorum alışverişten stres atamıyorum.
Ev alma hayalim var (yıllar sonra olursa belki) tabi bu haldeyken nerdeyse para kalmıyor. İstesek çok rahat tek maaşı kenara atabiliriz niye yapamıyoruz anlamıyorum.bu düşünce de bana kendi paramı harcamanın zevkini vermiyor.
Not: Bütçemiz benim senin şeklinde değil aslında sadece tek hesap değiliz, ben eksik olunca eşime veriyorum bir de para biriktirmeye, yatırım yapmaya çalışıyorum

Bebek ürünlerine bir şey diyemem çünkü ikinci çocuğu yaptığımda bile yeni çıkan bir ürün olunca heves edip aldığım oldu.
Kıyafeti aldığınızda hemen giymeyin evde birkaç kez üzerinize deneyin kombinleyin bakın sonuçta 15 gün iade süresi oluyor intertten alsanız bile. 15 gün sonunda içinize sinerse vermeyin sinmezse iade edin.
Benim de hevesle aldığım hevesle beklediğim için ilk giyişte çok beğenmesem bile iade etmeye kıyamadığım şeyler oluyordu böyle bir çözüm buldum.

Yatırım için de maaş alınır alınmaz kenara atın bir şeyler sona kalırsa olmuyor:)

Alın gitsin diyenlerden değilim diyemicem gereksiz alışveriş israftır ve de fiyatlarin yükselmesine de sebep oluyor

Paranız var diye kendinizi sürekli biseyler almaya sartlamayin
Ben bişey alacağım zaman almaktan vazgeçip mağazadan çıktığımda icimde bı rahatlama hisserdim demek ki alacağım şey gereksizdi diye düşünürdüm
Bı de cidden sandığımız kadar çok eşyaya ihtiyacımız yok

Şu an ev almaya kalksam krediyle falan 80 yaşında anca ev sahibi olurum. O güne kadar kim öle kim kala, çocuğum da yok. Borca girmeden kazandığımla yeyip, içip geziyorum valla. Zor günler için küçük bir kısmını kenara atıyorum. Kıyafet çok almamaya çalışıyorum çünkü evde o kalabalık görüntüye tahammül edemiyorum artık.

Cok yanlis bir yorum bu gun ev alamasnad akosedeki para i faize koysan dolu faiz aliyorsun .yada kotu gunler.icin kenara para koymak lazim .bu kafada insanlar genelde hic bir sey sahibi olamazlar .bu fun olmaz 10 sene sonra bir firsat cikar ev alir araba olir .birikimin ne zaman ise yarayacagi belli olmaz.
Faize koyamazsın demedim ev alamazsın dedim yalnız 😀

Belki ev sahibi olmazsınız ki oda hiç bilinmez ama herşey ev demek de değil bir çocuğunuz var onun eğitimi için kenara atın yada Allah korusun ama hastalık var özel hastaneler dünya para onun için kenarda paranızın olması lazım ben bir kere giyilip köşeye atılan kıyafete acırım israftır hemde doğaya zarar.

Ev alma hayalim var (yıllar sonra olursa belki) tabi bu haldeyken nerdeyse para kalmıyor. İstesek çok rahat tek maaşı kenara atabiliriz niye yapamıyoruz anlamıyorum.bu düşünce de bana kendi paramı harcamanın zevkini vermiyor.
Not: Bütçemiz benim senin şeklinde değil aslında sadece tek hesap değiliz, ben eksik olunca eşime veriyorum bir de para biriktirmeye, yatırım yapmaya çalışıyorum
Ne güzel yazmışsınız hayalim var diye, motivasyonunuzda hedefinizde bu olsun, maaşı alır almaz aylık ortalama harcamanızı hesaplayın geri kalanı birikim hesabınıza aktarın, bu altın olur döviz olur hisse olur.

Sonra gerçek ihtiyaçlarınızı sıralayın, mesela silikon mama kabı vb gerçekten ihtiyaç mı yoksa bebeğiniz için özendiğiniz ama alınca kenara atılacak gereksiz bir eşya mı?
Beğenerek aldığınız kıyafetler tarzınız olan şeyler mi yoksa güzelmiş deyip tarzınız dışında olan kıyafetler mi?

Mesela bana göre o mama kabı takımı fuzuli, bebek evdeki ona uygun tabaklardan da yemek yiyebilir, kıyafetlerimi tarzım olan ve evdeki kıyafetlerimle kombinleyebileceğim parçalardan seçerim, az ama öz sürekli severek giyeceğim giysiler vardır dolabımda.

Olmazsa olmaz ihtiyaçlarla gereksiz olanları birbirinden ayırın, ani bir alışveriş dürtüsüyle alışveriş yapmayın, eşinizi de bu şekilde yönlendirmeye çalışın, faturalar gezme dışarıda yemek vs için aylık ortalama ne kadar para gerekiyorsa o kadarı kartta kalsın, gereksiz yiyecek vb için harcanan miktarı ya size aktarsın yatırım hesabına aktarın ya da o da bir birikim hesabı açsın bu altın hesabı olur döviz hesabı olur, ikinizde maaşınızın bir kısmını birikim yapmış olursunuz + elinizdeki parayla harcama yapmak zorunda kalacağınızdan sonradan pişman olacağınız şeyler almazsınız.

Aynen. Ev alinamiyor diye bu kadar savrulmamali insan her zaman genç ve calisacak durumda kalmiyor.
Evsiz, parasiz sonra emekli maasi yetmiyor cocuklarindan para bekleyen aileler oluyor. Burada cok okuduk. 🙄

Aslında eşim savurgan bende ona uyduğum oluyor onun kartı sadece yeme, içme, gezme, fatura bunlara gidiyor. Burada yiyecek için gereksiz alışverişimiz zaten bolca mevcut. (Bazen yetişmeyince eşime para gönderiyorum.) Bende kendime evimize ve bebeğime birşeyler alıyorum.Bir de kıyafet alınacağı zaman ben alıyorum.
Bir şey alırken ilk önce gerekli geliyor. bir tane bebeğim var tabi alıcam dedim. mesela örnek veriyorum bebeğime silikon mama kabı, kase, önlük, bardak set aldım 1200 tl verdim. Şimdi bebeğime normal tabaktan yedirmek daha kolayıma geliyor, önlük de takmıyorum.
Kendime kıyafet aldıysam bir giydikten sonra o kıyafetten soğuyorum yakıştıramıyorum.
Ben niye mutlu olamıyorum alışverişten stres atamıyorum.

12 yıl bankacılık yapmış biri olarak yazıcam

Dönem dönem faizler düştü insanlar çok ucuza ev aldı artık olur mu bilmem ama ne de olsa alamayacağız deyip boşa para harcamak bana mantıklı gelmedi

benim son 2 yılda çok masrafım oldu, yeni bir şehre taşındım, işim değişti-kilo aldım-verdim, bankacılık giyimi yeni işyerime hiç uymadı, iklim değişti yeni kıyafetler vb derken neredeyse tüm dolabı yenilemek zorunda kaldım

ev masrafı da cabası hala da yaptırmam gerekenler var bir sineklik yaptırcam o bile dünya para olmuş

alışverişi son aylarda hep taksitle yaptım çünkü geçen seneye göre fiyatlar fahiş arttı

taksit kısıtlaması geldi şimdi de dolap dan alıyorum çoğunlukla

ayakkabı 1-2 yerli marka buldum deri oralardan alıyorum

yeme içmeye gelince dışarda çok nadir yiyoruz o da kampüste

evde eşim her şeyi yapıyor ne istersem

akşam yürüyüşe çıkınca marketlere de uğrayıp aktüel ürünlerden buldukça stok yapıyoruz

öğlen işyerinde yemekhanede yiyoruz

bir kaç ay daha yüklü kart ödemem var

kalan parayı da yatırım yapıyorum sepet şeklinde karışık

eşimle birleştirip kredi de çıkarsa araba almak istiyoruz

yani bence dışardan yemek aşırı pahalı en çok para ona gidiyordur sanırım

X