Popüler Konu 2024 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin Cinsiyeti

• Ankete Katılan
    140
Kızlar desteğinize ihtiyacım var.
Benim bebeğimin 17. haftada kalbinde 3 tane parlaklık bulunmuştu, 22. haftada detaylıya gittiğimde o lekelerin artmadığını ama hala olduğunu söyledi. Fetal DNA yaptırmıştım önceden o temizdi. Yine de aklımda bir şüphe var acaba down sendromu olabilir mi? Doktor amniyosentezi önermiyor sen istersen hastanın isteği ile yapılmış diye not düşerek yapalım dedi. Sizce amniyosentez yaptırmalı mıyım?
Doktorun önermiyorsa yaptırma bence ben daha önce amniyosentezin tehlikeli olduğunu okumuştum hiç riske atmaya gerek yok. Fetal DNA da temiz gelmiş zaten bir sorun olsaydı orada kesin çıkardı down sendromu veya başka bir hastalık

Bende bunu yapmayı düşündüm ya şimdi doktora sorsam ne çok biliyorsunuz diyecekler diye çekindim😂
Bu arada bence aklımıza takılan her şeyi sorabiliriz ya :)) Doktorlar günde onlarca hasta görüyor olabilir ama bizim için gebeliğimiz tek şu anda. Stres de zararlı neticede, sorup kafayı rahatlatmak gayet mantıklı kafana takılıyorsa :)

Benim bebeğimin 17. haftada kalbinde 3 tane parlaklık bulunmuştu, 22. haftada detaylıya gittiğimde o lekelerin artmadığını ama hala olduğunu söyledi. Fetal DNA yaptırmıştım önceden o temizdi. Yine de aklımda bir şüphe var acaba down sendromu olabilir mi? Doktor amniyosentezi önermiyor sen istersen hastanın isteği ile yapılmış diye not düşerek yapalım dedi. Sizce amniyosentez yaptırmalı mıyım?
Down sendromu tedavisi olmayan bir hastalık. Eğer down sendromu çıkarsa bebeğinizi aldıracak mısınız? Bence cevaplamanız gereken soru bu. Umarım sağlıkla kucağınıza alırsınız 🌸

Down da fetalin doğruluk oranı çok yüksek diye biliyorum canım ama yüzde yüz bilmek istersen amniyosentez den başka çözüm yok, parlaklık olabiliyor bazen neden illa down mu diye şüphe ettin

Bu arada bence aklımıza takılan her şeyi sorabiliriz ya :)) Doktorlar günde onlarca hasta görüyor olabilir ama bizim için gebeliğimiz tek şu anda. Stres de zararlı neticede, sorup kafayı rahatlatmak gayet mantıklı kafana takılıyorsa :)
Haklısın bence de sorucam 😅

Cnm Dow sendromlu olsaydı fetal ve ikili tarama da cılardı kendınj bosuna sıtrese sokup moralını bozma onu gectım doğumdan sonra veya hamileliğin ilerleyen zamanlarında gıdıcektır

Doktorun önermiyorsa yaptırma bence ben daha önce amniyosentezin tehlikeli olduğunu okumuştum hiç riske atmaya gerek yok. Fetal DNA da temiz gelmiş zaten bir sorun olsaydı orada kesin çıkardı down sendromu veya başka bir hastalık
Fetal de yüzde yüz sonuç vermiyor canım

Böbrek genuslemesını dert etme doğumdan sonra bıle duzelıypr cnm benım tosuncuk ya hala var 7 mm genıslık cerrah takıpte tutuyor sadece 15 mm gecınce uzman devreye gırıyor
Aynen kuzum benim görümcemin oğlunda da var sünnetten sonra geçebilir dediler ama daha geçmedi takipli sadece onu hiç takmıyorum Allah var. Bu rahmi besleyen damarda daralma için bugün kadın doğum doktorum aspirin başladı bir de tansiyonuna çok dikkat et dedi. Azalması için değil sabit tutmak için dedi yoksa bebeğimin beslenmesi sıkıntıya düşüyormuş Allah korusun. Şaka gibi en başından beri hiç tansiyon bakmayan adam şimdi tansiyonuna bak diyor bana 😂 Kontrol muayenesi diye yine buna gittim artık asla gitmem ya yine tansiyonumu ölçmedi varsa yoksa kiloma bakıyor 🙄

Kuzum çok düşük de olsa bebeğe zarar gelme ihtimali var. Bence o yüzden yaptırma. Benim arkadaşıma tek böbreği göremedik yok ya da saklanıyor demişlerdi doğdu bebeği sapasağlam çok şükür. 28.haftada tekrar gidersin için rahat etmiyorsa o zaman karar verirsin bence ki doktor da önermemiş eğer gerek görse yaptır derdi. Bebişini riske atma derim ben yine senin tercihin 🫶🌸

Aynen kuzum benim görümcemin oğlunda da var sünnetten sonra geçebilir dediler ama daha geçmedi takipli sadece onu hiç takmıyorum Allah var. Bu rahmi besleyen damarda daralma için bugün kadın doğum doktorum aspirin başladı bir de tansiyonuna çok dikkat et dedi. Azalması için değil sabit tutmak için dedi yoksa bebeğimin beslenmesi sıkıntıya düşüyormuş Allah korusun. Şaka gibi en başından beri hiç tansiyon bakmayan adam şimdi tansiyonuna bak diyor bana 😂 Kontrol muayenesi diye yine buna gittim artık asla gitmem ya yine tansiyonumu ölçmedi varsa yoksa kiloma bakıyor 🙄
Eve tansıyon aletı al yoksa ne olur ne olmaz dıkkat et kendine tansıyon erken soğumada yol açabiliyor

Kızlar 19+4 haftalık bugün karnım kalp gibi attı atar damar gibi normal midir bu. Yuzustu yatinca baya karnımda damar seyirmesi gibi kalp atisi gibi karında nabız atması gibi neden olmus olabilir

Bazen hareket ettiğinde öyle oluyor bende gördüm dikkatli bakınca. Sen ne olabileceğini düşünüyorsun ki canım? Biraz panik misin sen acaba 😁
Biraz mı🤪 aşırı panigim yaa. Valla nabiz atmasi gibi damar atmasi gibi dusundum ama insallah bebegimdir ya baya guclu ve uzunnsurdu sirtustu yatinca acaba dedim kan akisi mi zarar verdi vs vs 🤣

Yuzustu yazmisim sirt ustu olacakti. Ama karnim baya atti nabiz gibi kalp gibi siddetli. Bebek oyle guclu vuramazki kuzum baya surdu
Benimki 15. Haftada falan öyle yapıyorduu, sen 19. haftaya gelmişsin canım. Bebişindir o

Bazen hareket ettiğinde öyle oluyor bende gördüm dikkatli bakınca. Sen ne olabileceğini düşünüyorsun ki canım? Biraz panik misin sen acaba 😁
Biraz mı🤪 aşırı panigim yaa. Valla nabiz atmasi gibi damar atmasi gibi dusundum ama insallah bebegimdir ya baya guclu ve uzunnsurdu sirtustu yatinca acaba dedim kan akisi mi zarar verdi vs vs 🤪

X