Sosyal medya ve bozulan psikoloji

Hepinize teşekkürler arkadaşlar sosyal medyada az vakit geçirmeye olumsuz insanları da hayatımdan cıkarmaya karar verdim, hayat zaten stresli birde değiştirmeyeceğim şeyler için üzülmeyeceğim

Özellikle Twitter bu konuda ilk sırada kedilere işkence eden gruplardan yetimhanede büyüyen kızların fuhuş batağına kadar…
Bir ara uzun uzun döşenmiş floodları okur kişileri araştırır dosyalarını incelerdim.
Sonra bir aydınlanma geldi ne yapıyorum ben dedim.
Medya çoğu zaman maalesef bizleri büyülüyor.
Enerjide dahil bu söz konusu kötülükler konuşa konuşa büyür inancı vardır. Evrenin akışına ve iyiyle kötünün dengesine inanıyorum deyip yolumuza bakmamız gerekli…
Bunca kötülük varsa bir yerlerde iyilik yapan nice insan var demektir. Evren denge üzerine kuruludur.

Deprem zamanında bebeğim küçüktü zaten duygusal bir insanım o kadar etkilendim o kadar ağladım ki bir gece dilim kitlendi acillik oldum o gün bu gündür doktor doktor geziyorum dilde uyuşma karıncalanma basın sol tarafında ağrı mr eeg falan filan sonuç psikiyatriye yönlendirildim maalesef hassas kalpler için dünya gerçekten cehennem bakmayın izlemeyin dicem benimde sosyal medya hesabim yok ama isyerinde orda burda konuşuyor insanlar ve bir şekilde haberim oluyor değişmiyorsun da öyle işte....

Özellikle Twitter bu konuda ilk sırada kedilere işkence eden gruplardan yetimhanede büyüyen kızların fuhuş batağına kadar…
Bir ara uzun uzun döşenmiş floodları okur kişileri araştırır dosyalarını incelerdim.
Enerjide dahil bu söz konusu kötülükler konuşa konuşa büyür inancı vardır. Evrenin akışına ve iyiyle kötünün dengesine inanıyorum deyip yolumuza bakmamız gerekli…
Bunca kötülük varsa bir yerlerde iyilik yapan nice insan var demektir. Evren denge üzerine kuruludur.
Dilindeki uyuşma krımcalanma geçtimi yaa

konuşuyor olmak da işe yaramıyor ki bu ülkede
kedi eros meselesini konuştuk da noldu, bu ülkenin hakimi hapis cezası bile vermedi kediye işkence eden bi canavara

Arkadaşlar, ben sosyal medyada biraz takılayım kötü haber göreyim baş ağrısından ölüyorum modum düşüyor, en son şu lanet pislik sucu azgın teke haberini okudum ve şu an başım çatlıyor beddua ediyorum empati yapıyorım kısaca kendimi 1,2 gün perişan ediyorum, sosyal medyaya girmeyeyim whatsap vs görülüyor illa ki 😪😪😪adalete dünyaya kötülere söve söve bi hal oluyorum daha az etkilenmek istiyorum haberlenden
Haber izlemiyorum sosyal medyada sadece belli şeyler için sayfa takip ediyorum onun dışında asla haber vs bakmıyorum zaten hayat zor bir de ben degistiremeyecegim şeyleri neden yük edeyim kendime

kedi eros meselesini konuştuk da noldu, bu ülkenin hakimi hapis cezası bile vermedi kediye işkence eden bi canavara
Dün de haberlerde yavru kedileri öyle katledilmiş bulmuşlar içim parçalandı
Lanet olsun ki verilmeyen cezalar yüzünden bu suçlar artıyor 😔

hayvana işkence edene en yüksek ceza verilmeli zaten
kendinden kat be kat savunmasız bi canlıya bunu yapan insanlara neler neler yapar
seri katiller de çocukken falan kedi köpek öldürerek başlamış oluyor genelde

hayvana işkence edene en yüksek ceza verilmeli zaten
kendinden kat be kat savunmasız bi canlıya bunu yapan insanlara neler neler yapar
seri katiller de çocukken falan kedi köpek öldürerek başlamış oluyor genelde
Öncül suç diyoruz biz ona. Zevk için insan öldüren her psikopatın geçmişinde hayvana işkence öyküsü vardır. Ceren özdemirin katili önceden kedi yavrularını ezer öldürürmüş.
O zaman hüküm giyseydi Ceren belki yaşayacaktı.
Ama lafta ceza değil gerçekten gün yüzü görmeyecek şekilde bir ceza.
Ben ıslaha inanmıyorum çoğu suçta.
Hırsızlık yapan çocuk ıslah edilebilir, hayvana , insana işkence yapan ıslah edilemez.
Ceza hukuku ne yazıkki ıslah odaklı bakıyor konuya. Sürekli af çıkıyor, infaz rejimi değişiyor.
Devlet bana karşı işlenen suçu affedemez halbuki. Adi mahkuma af olmaz çok istiyorsa kendine karşı işlenmiş siyasi suçları affetsin.

Herhangi bir ceset görmek benim için sıradanlaştı ama en ufak hayvan şiddetine tahammül edemiyorum. Ben uzak kalmıyorum o görüntülerden çünkü yapabileceğim şeyler var en basitinden peşine düşüp şikayet mekanizmasını harekete geçiriyorum.
O sebeple görmezden gelelim demeyeceğim.
Çünkü dünyanın sorunu aslında kötülerin son derece cüretkar olup iyilerin ne yazıkki sessiz kalması.
O sebeple görmezden gelmek sorunu büyütüyor. Aa yazık diyip geçmeden bir yetkiliyi etiketlemek bir cimer bildirimi yapmak veyahut suç duyurusunda bulunmak uzun vadede bir şeyleri değiştirecektir. Bugün görmezden gelinen her suçlu yarın çok daha büyük canlarımızı yakacak çünkü

Son dönemde iyice azdılar. Kedi köpek hiçbir şey görmeye tahammülleri yok. İnadına daha çok merhamet daha çok besleme daha çok kısırlaştırma.
Ben psikopat insanı gözünden tanırım. Çocuk güvenliği diye hayvan katliamı isteyenler aslında psikopat dürtülerini tatmin ediyorlar. Çocuk ölümü de onlara zevk verecek bakmayın siz öyle dediklerine

Öncül suç diyoruz biz ona. Zevk için insan öldüren her psikopatın geçmişinde hayvana işkence öyküsü vardır. Ceren özdemirin katili önceden kedi yavrularını ezer öldürürmüş.
O zaman hüküm giyseydi Ceren belki yaşayacaktı.
Ama lafta ceza değil gerçekten gün yüzü görmeyecek şekilde bir ceza.
Ben ıslaha inanmıyorum çoğu suçta.
Hırsızlık yapan çocuk ıslah edilebilir, hayvana , insana işkence yapan ıslah edilemez.
Ceza hukuku ne yazıkki ıslah odaklı bakıyor konuya. Sürekli af çıkıyor, infaz rejimi değişiyor.
Devlet bana karşı işlenen suçu affedemez halbuki. Adi mahkuma af olmaz çok istiyorsa kendine karşı işlenmiş siyasi suçları affetsin.

Herhangi bir ceset görmek benim için sıradanlaştı ama en ufak hayvan şiddetine tahammül edemiyorum. Ben uzak kalmıyorum o görüntülerden çünkü yapabileceğim şeyler var en basitinden peşine düşüp şikayet mekanizmasını harekete geçiriyorum.
O sebeple görmezden gelelim demeyeceğim.
Çünkü dünyanın sorunu aslında kötülerin son derece cüretkar olup iyilerin ne yazıkki sessiz kalması.
O sebeple görmezden gelmek sorunu büyütüyor. Aa yazık diyip geçmeden bir yetkiliyi etiketlemek bir cimer bildirimi yapmak veyahut suç duyurusunda bulunmak uzun vadede bir şeyleri değiştirecektir. Bugün görmezden gelinen her suçlu yarın çok daha büyük canlarımızı yakacak çünkü
bana göre de ıslah olmaz
ben dümdüz bir vatandaş olarak, işin içinde olmayan biri olarak yorum yapıyorum:
planlayarak, canavarca hisle cinayet işleyen birinin ıslah olması mümkün değil
o adam onu bi hata olarak görmüyor ki ders alsın ?
kazayla insan öldürmeye benzemiyor bu
elindeki silahın yanlışlıkla ateş alması, kavga sırasında bi anlık öfkeyle ittiğin kişinin başını taşa çarpması ya da ne bileyim trafikte direksiyon hakimiyetini kaybedip birini ezmekle falan aynı şey değil asla
işkence çok başka bişey yani
o yüzden bende ıslaha inanmıyorum

bana göre de ıslah olmaz
ben dümdüz bir vatandaş olarak, işin içinde olmayan biri olarak yorum yapıyorum:
planlayarak, canavarca hisle cinayet işleyen birinin ıslah olması mümkün değil
o adam onu bi hata olarak görmüyor ki ders alsın ?
kazayla insan öldürmeye benzemiyor bu
elindeki silahın yanlışlıkla ateş alması, kavga sırasında bi anlık öfkeyle ittiğin kişinin başını taşa çarpması ya da ne bileyim trafikte direksiyon hakimiyetini kaybedip birini ezmekle falan aynı şey değil asla
işkence çok başka bişey yani
o yüzden bende ıslaha inanmıyorum
Modern dünyada yeni bir travma putu çıktı. Her davranışın sebebi araştırılıp bir sonuca bağlanıyor ve bu gereksiz empatiye neden oluyor. Bu adam seri katil ama işte çocukken annesi dövüyormuş babası uyuşturucu kullanıyormuş. Eee ?
Yani evet psikoloji bilimi olayları ve nedenlerini araştırsın ve verileri paylaşsın ki anneler babalar ders alıp aynı hataları yapmasın buraya kadar tamamız ama iş bunu geçiyor ve sonucunda kötü insan yoktur kötü yetiştirilmiş insan vardıra geliyor ve bunun sonucunda ıslah edelim yaklaşımı doğuyor. Bireysel olarak doğru toplumsal olarak korkunç bir karar.
Kanunların, kuralların herkes için kimseyi mağdur etmeyecek şekilde uygulanması ne yazıkki mümkün değil. Dünyada öyle bir sistem yok. Çoğunluğun yararı söz konusudur.
Kadın beyanının soruşturmaya başlanması için esas alınmasını kötüye kullanan kadın var mıdır ? Vardır. Bundan mağdur olan erkek var mıdır ? Vardır. Ama siz birkaç mağdur için bu uygulamayı kaldırırsanız binlerce belki milyonlarca kadın mağdur olacak. Sözlü ve basit taviz cezasız kalacak. Kâr zarar dengesini iyi yapmak lazım.
Konuyu şuna bağlayacağım evet anne babası istismar etmiş çocuğu üzücü ve bunun sonucunda bir suçlu ortaya çıkmış. Ama siz mağdur yerine faille empati yapmaya başlarsanız dünyanın çivisi yerinden çıkar. Bugün olduğu gibi. Siz o katili kurtarmak için yumuşadıkça, eylemlerine bahaneler buldukça birkaç yeni mağdur oluşturuyorsunuz farkında olmadan. Bireysel olarak empatilere sözüm yok ama bu anlamaya çalışma hukuk biliminin alanına girince olay çok sıkıntılı hale geliyor. Ben hukukun demirden bir yumruk olması gerektiğini düşünüyorum

Çok haklısın Sino
Fakat düşünüyorum da biz ne zaman hayvan hakları konusunda Avrupa standartlarını yakalayabiliriz ki? 2004’ten beri verilen mücadele var geldiğimiz nokta sadece 5199 sayılı kanun onu da AB’ne uyum yasaları çerçevesinde getirdik.
Eros’ta olsun, Konya’da kafasına kürekle vurulup öldürülen isimsiz masum olsun şimdiye dek isimsiz içimizde yanan binlerce masum belki hala bile bir yerlerde eziyete uğrayan nice dilsizimiz olsun tek kabahatleri bu coğrafyada nefes alıyor olmak!
Şuna da net eminim hayvana şiddete/eziyete yatarı olan hapis cezası versek muhtemelen ülke insanının yarı yarıya içeri tıkarlar. Durduğu yerde kediye tekme atan yaşlılar, köpek taşlayan çocuklar gördüm. Hepsiyle tek tek tartışma yaşadığım hatta ikisiyle (biri site yöneticisiydi) mahkemelik olduğum dönemde oldu.
Bazen diyorum ki bir gecede toplansınlar evet! Bir daha hiçbir eziyete işkenceye maruz kalmasınlar. Sonrasında düşüncemin bencilliğinden kendim utanıyorum

Çok haklısın Sino
Fakat düşünüyorum da biz ne zaman hayvan hakları konusunda Avrupa standartlarını yakalayabiliriz ki? 2004’ten beri verilen mücadele var geldiğimiz nokta sadece 5199 sayılı kanun onu da AB’ne uyum yasaları çerçevesinde getirdik.
Eros’ta olsun, Konya’da kafasına kürekle vurulup öldürülen isimsiz masum olsun şimdiye dek isimsiz içimizde yanan binlerce masum belki hala bile bir yerlerde eziyete uğrayan nice dilsizimiz olsun tek kabahatleri bu coğrafyada nefes alıyor olmak!
Şuna da net eminim hayvana şiddete/eziyete yatarı olan hapis cezası versek muhtemelen ülke insanının yarı yarıya içeri tıkarlar. Durduğu yerde kediye tekme atan yaşlılar, köpek taşlayan çocuklar gördüm. Hepsiyle tek tek tartışma yaşadığım hatta ikisiyle (biri site yöneticisiydi) mahkemelik olduğum dönemde oldu.
Bazen diyorum ki bir gecede toplansınlar evet! Bir daha hiçbir eziyete işkenceye maruz kalmasınlar. Sonrasında düşüncemin bencilliğinden kendim utanıyorum
o iş kontrollü olarak kısırlaştırmadan ve kedileri özellikle bol bol sahiplendirmeden geçiyor
özellikle sokaktakiler mutlaka kısırlaştırılmalı belediyeler tarafından
en azından çoğalıp durmazlar
kimse zarar vermiyor olsa sokakta yaşamaları beni pek rahatsız etmez
kedim var 1 tane, hayvanı eve tıkmakla çok iyi bişey yapmıyoruz. evet ömürleri uzuyor, çook daha kaliteli besleniyor, güvende ve sağlıklı oluyor ama sosyalleşemiyor mesela
rahatça toprakta çimde koşamıyor
hayatı evin duvarları arasında geçiyor. camın arkasında , pencereden dışarıyı izleyebiliyorsa ne ala.

çok acayip sahiplendirme ilanları görüyorum
kedinin yaptığı tek şey apartmandan içeri girmek. vay efendim komşular istemiyor sürekli kovuyorlar yakında başına bişey gelmesinden korkuyoruz birisi yuva olsun diyorlar
mesela nasıl bi insan apartmana giriyor diye bi kediden rahatsız olabilir ?

4-5 yaşına gelmiş bir ev kedisi, box'ıyla bilmem nesiyle sokağa terk ediliyor
nasıl bi insan evine alıp beslediği bi canlıyı pat diye sokağa bırakabilir ?

kedim her gece benimle uyuyor, yatağımda. ve temas bağımlsıı. yalan yok bazen rahatsız oluyorum uyurken
rahatça dönemiyorum, yatakta bana yer bırakmıyor bazen çapraz yatıyor falan
ama yataktan atmaya da kıyamıyorum çünkü o benim hayatımın sadece bi kısmında var. bense onun hayatının tümü oldum
sanki bir geceyi bile evde olduğum halde ondan ayrı geçirirsem ileride ona bişey olursa çok pişman olurum gibi hissediyorum
bi kendime bakıyorum bi de hayvanlara zarar veren canilere
ve asla anlamıyorum asla. ..

Gözlerimin doldugu, yaṣlarin aktigi haberler oluyor. Bu yüzden haberin baṣliginda veya fotografta blurlu insan olunca aninda gecip okumuyorum veya baṣinda hemen birakiyorum.
Gercekten kaldiramiyorum bende. Aklima gelip duruyor fena oluyorum

X