2023 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    316
Benim 5 dakikadan fazla sağdigimda pek bir sey gelmiyor. Dolaba koyuyorum yağ tabakası oluyor kaşıkla zor sıyırılıyor. Bence 15 dakika sagdiginda da bekleyen yağ ayrıldığı için yağlı geliyor. Tamamen benim fikrim.
Gunde iki kere de zaman uzasın diye en fazla 10 dakika sağıyorum. Ama 7den sonra damla bile damlamiyor en fazlada 180 sağıyorum.
Dolaba koyduğum beklemiş halini diyorum canım. 15 dk sağdığım inek sütü gibi görünüyor dolapta. 5 dk sağdığım suyun üstünde 1 mm yağ gibi.

4. Ay kontrolünden geldik, kızım alerjik olduğu ve bir ara çok kustugu için geçen ay kilo alımı sikintiliydi. Bu ay aile hekimliği ile takip ettik her hafta, kusmalar geçince daha iyi kilo aldı. Ama bir haftadır geniz akıntısı var. Uykuda tıkıyor, öksürtüyor. Gece ve gündüz uykuları hep bölünüyor, keyfi kaçıyor uykusunu alamayınca. Zaten normalde de çok keyifli bir bebek değil. Akıntısı için herhangi bir şey çıkmadı çok şükür, serum fizyolojikle temizlemeye devam dedi. Demir ve B12 başladı doktor, b12si biraz düşük çıkmış sadece.

4. Ay kontrolünden geldik, kızım alerjik olduğu ve bir ara çok kustugu için geçen ay kilo alımı sikintiliydi. Bu ay aile hekimliği ile takip ettik her hafta, kusmalar geçince daha iyi kilo aldı. Ama bir haftadır geniz akıntısı var. Uykuda tıkıyor, öksürtüyor. Gece ve gündüz uykuları hep bölünüyor, keyfi kaçıyor uykusunu alamayınca. Zaten normalde de çok keyifli bir bebek değil. Akıntısı için herhangi bir şey çıkmadı çok şükür, serum fizyolojikle temizlemeye devam dedi. Demir ve B12 başladı doktor, b12si biraz düşük çıkmış sadece.
Kac çıkmış b12 ve demir için ferritin değeri? Bizde bakittik ama sonuc gostermedim de meraklaniyorum

Binlerce yıldır bebekler var ve besleniyorlar, en emin oldukları bilgilerin bu olması gerekir aslında ama çoğu konuda fikir birliği bile yok
Evet geçen sağlık ocağından gelip bebeğimi 3 kilo tartıp bunu kayda geçirmeye kalkmaları gibi 🤣
Evde neden kendiniz ölçüp tartmıyorsunuz ben öyle yapıyorum doğruda çıkıyor
Ben evdede yapıyorum bazen emin olamıyorum 100-200 gr oynuyor
Ama neden olmasın ki yediklerimiz sütün tadını miktarını belirler evet ama bazı sütler yapısal olarak ağır ve yağlıdır benim sütüm az ama yağlı olduğunu düşünüyorum doktorumda öyle söyledi gece mama vermiyorum iki bebeğede ki miktar olarak az

Ön süt arka süt olayını söylemiş bence. Ön süt sudan ve laktozdan zengin susuzluğu gideren, arka süt ise yağdan zengin doyurucu olan süt. Bazı ebeler 15 dk bir göğüs, 15 dakka diğer göğüs diyorlar ama ben doğduğundan beri her seferde tek göğüs gittim. Fakat bazen seninki gibi azıcık emip bırakıyor, aç değil, dikkati dağınık, etrafa bakmak istiyor vs. O zaman bıraktığı göğüsü emzirip diğerine geçiyorum.

Bu ay az kilo aldı gibi geliyor, çok odak şeklinde emmiyor 5 dakka emip etrafa bakınıyor. Acaba bu aylarda emzirme süresi ne kadar
Evet ön süt arka süt olayı yoktur çok bekleyen süt bu şekilde ayrışır diyordu bir ebe oladabilir bende bilmiyorum ki sağımlarımda çok dikkat etmiyordum
Şimdi bebiş bir kusuyor su gibi bir kusuyor sapsarı midesi ayrıştırıyor heralde 😇

Aman deme! Biz de tatile çıkıyoruz haftaya, uçak yolculuğu 6 saat. Kazasız belasız atlatmak için düşünüp duruyorum kabin bagajını kıyafet doldurucam mecbur çünkü bazı günler hala saçma sapan kusuyor.
Hafazanallah
Bizimde bir buçuk ay sonrasına antalyaya uçak biletimiz var bakalım nasıl geçecek
Üç valizle gideriz heralde 😁

Ben geçen ay doktora bebek beyazladı demiştim sevinerek, sarılığı geçti manasında. O da bu aylarda kansızlık başlayabiliyor, ondan beyazlamış olabilir dedi. 🤦‍♀️ evet size çekmiş, çok akça pakçasınız demesini bekliyordum herhalde, moralim bozuldu 😂
😁doktor tamamen bilimsel yaklaşmış
Ya burda bir eczacı var ne almak istesem satmıyor bu seferde eşime demir ilacını satmamış bebeğinin dişi çürür demiş
Ya rabbi sen paranı düşünsene
Buarada bu doğrumu

😁doktor tamamen bilimsel yaklaşmış
Ya burda bir eczacı var ne almak istesem satmıyor bu seferde eşime demir ilacını satmamış bebeğinin dişi çürür demiş
Ya rabbi sen paranı düşünsene
Buarada bu doğrumu
Babama da aile hekimi ‘amca ağustos ayında bembeyazsın, kan değerlerine bakalım’ demişti. Gerçekten kanı çok çok çok düşük çıktı, hatta plazma mı diyorlar 3-4 serum kan taktılar. Şimdi beyaz değil.
Bu ay kontrolde bakarlar belki kanına. Bişeyler dedi ama aklımda kalmadı. Belki direkt takviye başlatır. Pzt aile hekimine gitcez, o kesin verir zaten.

Evet geçen sağlık ocağından gelip bebeğimi 3 kilo tartıp bunu kayda geçirmeye kalkmaları gibi 🤣

Ben evdede yapıyorum bazen emin olamıyorum 100-200 gr oynuyor

Evet ön süt arka süt olayı yoktur çok bekleyen süt bu şekilde ayrışır diyordu bir ebe oladabilir bende bilmiyorum ki sağımlarımda çok dikkat etmiyordum
Şimdi bebiş bir kusuyor su gibi bir kusuyor sapsarı midesi ayrıştırıyor heralde 😇
Bu su gibi kusma benimkinde de yeni başladı eskiden böyle değildi di mi? Şimdi su + çökelek (kusura bakmayın tabir için) şeklinde geliyor

Bu su gibi kusma benimkinde de yeni başladı eskiden böyle değildi di mi? Şimdi su + çökelek (kusura bakmayın tabir için) şeklinde geliyor
Çökelek gibi kusma anne sutunde oluyor, benım kızım mama ve sut alıyor, mama genelde puruzsuz kadife gıbı cıkıyor, anne sütü çokelek gıbı

Doğumdan beri aynı konu bende canım. Emmiyor kızım başaramadım emzirmeyi. İmreniyorum emzirebilen annelere. Dışarı çıkarken sorun oluyor bu durum o zaman daha çok içime oturuyor. Gerek çevremde gerek sosyal medyada benim kızım hiç mama almadan büyüdü diyenleri gördükçe Benim kızım da anne sütü almadan büyüyor diye düşünüp daha kötü oluyorum
Daha once yazdıklarınızı gormedim, surecinizi bilmiyorum ama ne kadar üzüldüğünüzu okurken hissettim.Her bebek kendi secimini yapiyor bazen de surec bunu gerektiyor.Ben de mama destekli gidiyirum emmeyi ten temasi niyetine yapıyor. Oyle cok sey denedim sagdim,caylar vs yeterli olmadi bir turlu.
Anne sutu alsa harika olurdu ama almiyorsa da beslenme alternatifleri var.3 cocuk annesi olarak deneyimlerimden şunu soyleyebilirim bol ten teması, sevgiyi hissetmek ve stressiz,mutlu bir anne bebegin sutten onceki en ihtiyaci olan sey

X